Aplikacja webowa kojarzy się najczęściej z klasycznymi aplikacjami natywnymi, pobieranymi z Google Play lub AppStore na telefon komórkowy. Coraz większą popularność zyskują jednak nowoczesne aplikacje progresywne, które określane są jako aplikacje przyszłości. Nie wymagają instalowania ani aktualizowania. Czym jest aplikacja PWA? Jak działa na urządzeniach mobilnych? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.
Progresywna aplikacja mobilna (progressive web app) to nowoczesny typ aplikacji. PWA to strona internetowa zaprogramowana w odpowiedni technologicznie sposób. Po zapisaniu na ekran telefonu komórkowego, działa jak klasyczna aplikacja mobilna – przypomina ją z wyglądu i sposobu działania. To nowoczesna technologia zaproponowana przez Google Inc., więc PWA jako strony internetowe są wysoko pozycjonowane w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej. Powodów, dla których progresywna aplikacja internetowa zyskuje na popularności jest zdecydowanie więcej. Duże marki, które już zdecydowały się na aplikacje progresywne to m.in. Instagram, Uber czy Aliexpress.
Obecnie na każdym nowoczesnym urządzeniu mobilnym można korzystać zarówno z aplikacji natywnych, jak i aplikacji PWA. Z punktu widzenia użytkownika nie ma znaczenia, z jakiego rodzaju technologii korzysta. Najważniejsze jest, aby korzystanie z aplikacji było przyjemne i intuicyjne - dba o to UX, a więcej na temat User Experience przeczytasz w tym artykule.
Aby lepiej poznać temat aplikacji mobilnych, w pierwszej kolejności konieczne jest zrozumienie różnicy między klasyczną aplikacją natywną pobieraną ze sklepu Google Play lub AppStore, a nowoczesną aplikacją progresywną.
Aplikacje natywne tworzone są dla konkretnego systemu operacyjnego, które następnie użytkownik pobiera i instaluje z Google Play lub AppStore. Aplikacja na system operacyjny Android pisana jest w innym języku programowania, niż na urządzenia z systemem iOS czy Windows. Aby aplikacja natywna działała jednocześnie na urządzeniach Apple oraz Samsung, należy napisać ją w dwóch wariantach, co wiąże się z dodatkowym czasem trwania projektu oraz wyższymi kosztami.
Progressive web apps (aplikacje PWA) powstają z zaprogramowanej strony internetowej, która w wyniku zastosowania odpowiedniej technologii działa na wszystkich systemach operacyjnych. W odróżnieniu od natywnej aplikacji mobilnej, tego typu aplikacje nie muszą być pisane osobno na każdy z systemów, dlatego raz stworzona aplikacja progresywna PWA działa na wszystkich urządzeniach mobilnych.
Aplikacje PWA (progressive web apps) nie wymagają pobierania i instalowania na telefon, aby z nich korzystać. Jeżeli dla użytkowników mobilnych jest to wygodniejsze, to mają możliwość zapisania skrótu strony PWA na ekranie swojego telefonu, dzięki czemu zyskuje ona wygląd aplikacji mobilnej. Aplikacja internetowa progressive web app nie wykorzystuje zasobów pamięci urządzenia mobilnego, ponieważ dane stron internetowych są trzymane na serwerach. W progressive web apps wszelkie aktualizacje również robione są na serwerze, dlatego użytkownik zawsze korzysta z jej najbardziej aktualnej, a przez to najbezpieczniejszej wersji. Wpływa to także na fakt, że strona PWA ładuje się szybciej od natywnych aplikacji mobilnych.
Kolejną ogromną zaletą z punktu widzenia biznesowego, ale też wygody dla użytkowników jest możliwość szybkiego udostępnienia linku z adresem do aplikacji. Aplikacja PWA, która jest stroną internetową posiada swój indywidualny adres https, którym można bezproblemowo podzielić się z innymi. To wygoda dla użytkowników, a z drugiej strony potencjał sprzedażowy dla właścicieli aplikacji.
Klasyczne aplikacje natywne nie dają takiej możliwości. Konieczne jest podanie nazwy aplikacji, którą kolejna osoba będzie musiała znaleźć i dopiero pobrać. Może się okazać, że aplikacja natywna, która niedawno powstała dostępna jest tylko na jednym z systemów operacyjnych urządzeń mobilnych.
Oprócz kilku różnic opisanych wyżej, oba typy aplikacji działają praktycznie identycznie. Użytkownik w większości przypadków nie będzie w stanie ich rozróżnić. Obie są aplikacjami mobilnymi, z których można korzystać na swoim telefonie czy tablecie. Aplikacja PWA ma kilka technologicznych ułatwień, natomiast w obu przypadkach funkcje są te same.
Oba typy aplikacji mogą wysyłać do swoich użytkowników powiadomienia push, które są świetnym narzędziem wykorzystywanym do komunikacji z klientami. Firma, do której należy aplikacja przygotowuje odpowiednio skonstruowany komunikat, który wyskakuje na urządzeniu mobilnym, na który pobrana jest aplikacja. Komercyjne aplikacje najczęściej wysyłają w ten sposób informacje marketingowe dotyczące aktualnych promocji czy przypomnienie o pozostawionym koszyku.
Kolejna cecha łącząca obie aplikacje, to możliwość stworzenia aplikacji w taki sposób, aby użytkownik mógł z niej korzystać bez dostępu do Internetu. Technologia PWA pozwala na to, aby użytkownik korzystał z aplikacji progresywnej w trybie offline. Po wejściu z przeglądarki internetowej, strona PWA zapisuje zawartość w pamięci urządzenia. Znacznie poprawia się także szybkość ładowania progresywnych aplikacji webowych, w przypadku słabego łącza.
Dostęp zainstalowanej aplikacji do funkcji telefonu tj. lokalizacja, aparat, galeria czy kontakty, są oczywistą funkcją w aplikacjach natywnych. Aplikacja webowa typu PWA, podobnie jak w przypadku aplikacji natywnych, również może wykorzystywać funkcje urządzenia mobilnego. Za zgodą użytkowników można uzyskać dostęp do tych funkcji w celu umożliwienia użytkownikom korzystania z pełnego wachlarza dostępnych usług.
Firmy inwestują w aplikacje mobilne, aby dotrzeć do nowych grup odbiorców lub ułatwić im sposób korzystania z usług. Aplikacje są popularne i użytkownicy bardzo chętnie z nich korzystają. Nigdy nie ma jednak pewności, czy dana aplikacja się przyjmie, osiągnie zaplanowane cele biznesowe i się zwróci. Właśnie dlatego zamiast inwestować większe środki do stworzenia aplikacji natywnej w kilku wariantach – dla każdego systemu operacyjnego – warto rozpocząć od aplikacji PWA. Pozwoli to zweryfikować potencjał danej aplikacji, a w późniejszym czasie, gdy zajdzie taka potrzeba, zainwestować w dedykowane aplikacje dla systemu Android czy iOS.
PWA to technologia, która pozwala na to, aby raz stworzona aplikacja działała na wszystkich urządzeniach mobilnych. Dzięki temu można mieć aplikację webową w niższym koszcie i krótszym czasie. To właściciel serwisu, zlecający projekt firmie programistycznej wybiera, co będzie dla jego biznesu najlepszym rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę na to, aby z punktu widzenia użytkownika, korzystanie z obu typów aplikacji było przyjemne i intuicyjne.