Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej? Cena aplikacji mobilnej.
Spis treści:
1. Jakie są rodzaje aplikacji mobilnych?
2. Ile kosztuje zrobienie aplikacji?
3. Jakie elementy zawiera wycena aplikacji mobilnej?
Aplikacje mobilne to programy, z których użytkownicy telefonów komórkowych bardzo chętnie korzystają. Właśnie dlatego firmy z różnych branż decydują się na stworzenie swojej aplikacji, dopasowanej do prowadzonego biznesu oraz celów strategicznych. I tutaj pojawia się pytanie, z jakim budżetem wiąże się taka inwestycja? W poniższym artykule wyjaśnię, co wpływa na finalny koszt aplikacji mobilnej.
Jakie są rodzaje aplikacji mobilnych?
Aby oszacować koszt stworzenia aplikacji mobilnej, musimy wiedzieć, w jakiej technologii ma zostać zaprogramowana – czy ma to być aplikacja natywna czy progresywna (PWA). W niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się jedna, a w innych druga opcja, żadna nie jest lepsza lub gorsza. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb firmy, dla której tworzymy aplikację.
Aplikacja natywna pisana jest zgodnie z wymaganiami konkretnego systemu operacyjnego. Obecnie telefony mają najczęściej system Android lub iOS. Decydując się na aplikację działającą na obu systemach, należy pamiętać, że będą to dwa odrębne warianty, ponieważ aplikacje na Android oraz iOS tworzy się w różnych językach programowania. Nawet jeżeli wyglądają niemal identycznie, to poświęcono na to dwa razy więcej czasu, więc w budżecie również trzeba uwzględnić podwójny koszt aplikacji mobilnej.
Aplikacja progresywna (czyli aplikacja PWA) jest mobilną, responsywną wersją istniejącej już strony internetowej. Mogą z niej korzystać użytkownicy telefonu z systemem Android, iOS lub innym, mniej popularnym. Dodatkową zaletą jest to, że jeżeli wspólnie stworzyliśmy stronę internetową, to możemy ją wykorzystać do stworzenia aplikacji PWA, nie musimy pisać całkowicie nowego programu. To jeden z czynników wpływających na niższy koszt stworzenia aplikacji mobilnej. Użytkownicy mogą taką aplikację zapisać na ekranie telefonu, nie wyróżnia się ona na tle innych. Jedyną różnicą jest to, że użytkownicy nie znajdą aplikacji PWA w GooglePlay lub AppStore, a mogą ją pobrać bezpośrednio z twojej strony internetowej.
Ile kosztuje zrobienie aplikacji?
Choć pytanie może wydawać się proste, to tak naprawdę koszt stworzenia aplikacji mobilnej zależy od wielu czynników. Szacunkową wycenę najlepiej zacząć od rodzaju technologii, w jakiej ma powstać aplikacja.
Aplikacja natywna najczęściej wybierana jest wtedy, kiedy ma spełniać inną funkcję oraz realizować inne cele, niż strona internetowa. Aplikacja natywna komunikuje się z urządzeniem, na którym jest zainstalowana. Wybierana jest więc także wtedy, gdy chcemy, aby użytkownicy korzystali np. z aparatu, który mają w telefonie. Koszt najprostszej aplikacji natywnej na jeden system operacyjny zaczyna się od ok. 40 000 zł. Finalna wycena aplikacji mobilnej zależy od stopnia rozbudowania programu, ilości i rodzaju dostępnych funkcji oraz na jakich systemach operacyjnych ma działać.
Aplikacja progresywna (czyli aplikacja PWA) tworzona jest wówczas, kiedy ma pełnić zbliżone funkcje co strona internetowa. Pozwoli zyskać nowych klientów, którzy lubią załatwiać bieżące sprawy przez telefon. Jeżeli stworzyliśmy wspólnie platformę e-commerce, to aplikacja PWA będzie wystarczająca, aby klienci mogli zapisać sobie ją na swoim telefonie oraz robić wygodnie zakupy przez telefon. Ile kosztuje zrobienie aplikacji PWA? Chcąc zainwestować w aplikację progresywną, trzeba się liczyć z kosztem 10 000 – 20 000 zł.
Jakie elementy zawiera wycena aplikacji mobilnej?
Tworzenie aplikacji mobilnych jest procesem długotrwałym i wieloetapowym. Jeżeli docelowy produkt ma spełniać określone cele strategiczne, należy dokładnie określić funkcje oraz sposób działania aplikacji. Po analizie i doprecyzowaniu szczegółów przechodzimy do stworzenia makiety graficznej. Projekty graficzne wykonujemy na podstawie najnowszych badań UX, ponieważ użytkownicy intuicyjnego, wygodnego i sprawnie działającego programu chętniej do niego wracają oraz polecają znajomym. Więcej informacji na temat projektowania doświadczeń użytkowników znajdziesz w artykule: User Experience (UX) co to jest? Dlaczego wrażenia użytkowników są ważne? Po finalnym zatwierdzeniu wersji graficznej oraz dostępnych funkcji przystępujemy do programowania. Gdy aplikacja jest już zakodowana czas na jej testowanie, a w razie wystąpienia błędów – wprowadzenie poprawek. Gdy aplikacja działa bez zarzutu, publikujmy nową aplikację mobilną w GooglePlay oraz AppleStore. Użytkownicy mogą już zainstalować i korzystać z aplikacji. Aby aplikacja spełniała swoje funkcje oraz była atrakcyjna dla klientów, należy regularnie ją aktualizować oraz optymalizować. Służymy także wsparciem w rozwijaniu i udoskonalaniu funkcji.
Masz pytanie? Potrzebujesz wstępnej wyceny?
Nie bój się pytać. Jestem po to, aby Ci pomóc i doradzić najlepsze rozwiązanie.