Postanowiliśmy podzielić oferowane przez nas platformy sprzedażowe na 5 kategorii, tak aby łatwiej przedstawić koncepcję systemu oraz zobrazować etapy tworzenia dedykowanego oprogramowania ecommerce.
Niezależnie od kanału sprzedaży jaki planujesz uruchomić niezbędny będzie system zarządzania platformą. Jest to fundament, którego cechy oraz rozbudowane funkcje będą towarzyszyć Ci, niezależnie od końcówki sprzedażowej. Już na tym etapie mogę powiedzieć, że dobre zaprojektowanie panelu administracyjnego pozwoli uruchomić wiele końcówek sprzedażowych: sklep internetowy, integrację z Allegro, czy integrację z Baselinker. Są to jedynie przykłady, bo dobre zaplanowanie przyszłych kierunków rozwoju sprzedaży może pozwolić już na pierwszym etapie przygotować dane pod przyszłe integracje z innymi marketplaceami (Empik, Amazon, eBay, AliExpress, Shoppie) czy popularnymi porównywarkami cen lub social mediami (Ceneo, Pepper, czy Facebook, Instagram).
Żadne wdrożenie nie rozpocznie się bez ustalenia czego potrzebujesz w perspektywie najbliższych lat.
Sklep internetowy to najbardziej popularna forma prowadzenia sprzedaży w internecie. Tworząc sklep internetowy poprowadzimy Cię przez proces przygotowania, planowania i wdrożenia. Nie musisz znać sklepów internetowych od fundamentów, natomiast powinieneś mieć minimum kilku miesięczne doświadczenie w prowadzeniu sklepu internetowego. Przy tworzeniu sklepu internetowego, będziemy na pewno potrzebować odrobiny Twojej dyspozycji lub wystawienia osoby (projekt managera), który wdroży nas w specyfikę branży - tak aby ze sklepem internetowym trafić w sedno potrzeb klientów. Być może warto od początku projektu pomyśleć o wprowadzeniu wersji językowych - jeśli nie na start to w bliskiej przyszłości. Bardzo łatwo jest przeskalować cały biznes oparty o dedykowane rozwiązanie, aby był on dostępny nie tylko dla klientów w Polsce, ale i na całym świecie. Na polskim rynku i dla polskich firm realizowaliśmy platformy, zaadresowane do zagranicznych klientów - angielsko i niemieckojęzycznych. Pamiętaj, aby podczas konsultacji zapytać, z jakimi profitami (ale też wyzwaniami) wiąże się wyjście poza polski rynek.
Zgłaszający się do nas klienci, często przychodzą z konkretnymi błędami, które chcą wyeliminować podczas procesu refaktoringu ich dotychczasowych sklepów internetowych. Możesz więc liczyć, że podpowiemy jak działa rynek i na jakich wzorcach warto się opierać w sklepie online.
Jest naszą pierwszą rekomendacją dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z e-commerce. Allegro ma system wdrożenia nowego sprzedającego na bardzo wysokim poziomie. Zawsze możesz skontaktować się ze wsparciem technicznym portalu lub z opiekunem sprzedawców.
Na tym etapie żadna integracja nie jest potrzebna. Jako początkowy sprzedający otrzymasz dostęp do panelu Allegro oraz niezbędne narzędzia, aby zderzyć swoje wyobrażenia o sprzedaży w internecie z realnymi wyzwaniami. To ten etap pozwoli Ci szybko i tanio zweryfikować, czy na rynku jest popyt na Twoje produkty oraz czy oferowane przez Ciebie artykuły są w konkurencyjnych cenach.
Jeżeli jesteś zaawansowanym i doświadczonym w boju o klientów użytkownikiem, możemy zaoferować Ci integrację z Allegro w 2 wariantach:
Pierwsze rozwiązanie jest skierowane do branż, gdzie każdy produkt jest niepowtarzalny lub spersonalizowany. W takim przypadku nie ma sensu tworzyć rozwiązań bazujących na hurtowych ustawieniach, skoro skorzystanie z takiej możliwości nie przyniesie oszczędności czasu. Przykładem może być np. branża biletowa lub usługowa - gdzie opis oraz parametry danego eventu są spersonalizowane i wymagają indywidualnego podejścia. Natomiast dostępna liczba "produktów", które są w sprzedaży w różnych kanałach musi być synchronizowana pomiędzy różnymi źródłami - portalami.
Drugie rozwiązanie jest skierowane do branż, w których produkty różnią się między sobą jedynie w pewnych aspektach. Dla przykładu użyjmy smartfona. Różnica pomiędzy poszczególnymi modelami to najczęściej: ilość pamięci ram, wielkość dysku, kolor i rozmiar wyświetlacza. W związku z tym możemy tak zautomatyzować wystawianie aukcji (ofert), aby przy jednorazowym utworzeniu opisu ten samoczynnie ulegał modyfikacji zależnie od wariantu który ma być opublikowany.
Celowo nie mówimy tu o sprzedaży przez Baselinker, a integracji. Baselinker jest silnikiem, który umożliwia podłączenie dużej ilości wtyczek (kanałów). Musi jednak być zasilony danymi w taki sposób, aby ich propagacja do końcówek sprzedażowych była możliwa.
W pierwszym etapie, integracja z Baselinkerem może zastąpić pojedyncze integracje z innymi marketplace'ami. W ramach jednego systemu zarządzania odbywają się wszystkie aktualizacje, a jedynym elementem, o który trzeba dbać to jakość i aktualność danych wysyłanych do Baselinker.
Taka integracja przestaje wystarczać klientom, którzy mają znaczny wolumen sprzedaży lub znaczną ilość produktów ze zmieniającymi się stanami magazynowymi lub dynamicznymi cenami (na przykład zależnymi od kursów walut). Dla takich sprzedawców rekomendujemy korzystanie z usług bezpośredniej integracji, ponieważ takie podejście ma wiele przewag w wydajności. Mamy kontrolę nad tym jak szybko działa aktualizacja produktów i zamówień. Masz więc pewność że kupujący, który wybrał Twoją ofertę zostanie obsłużony bez opóźnień, a cena widoczna na aukcji będzie zgodna z aktualnym kursem walut. Głównym powodem dlaczego nasi klienci przechodzą na integracje bezpośrednie jest właśnie sprzedaż produktów, których już nie ma na magazynie lub sprzedaż po nieaktualnej cenie. Dodatkowym profitem są również rozbudowane funkcje, które projektujemy pod proces już obowiązujący w firmie.
Jest to rozwiązanie, które pozwala łączyć sprzedawców z klientami. Podstawa działania takiej platformy jest banalnie prosta w opisie. Sprzedający dostarcza produkty. Platforma dostarcza klientów. Klienci dostarczają sprzedaż. Duża sprzedaż sprawia, że każdy sprzedawca chce na platformie oferować swoje produkty. Im więcej różnych sprzedawców (a co za tym idzie produktów), tym większe zainteresowanie platformą marketplace ze strony klientów. Przy zachowaniu takiego cyklu po stronie właściciela marketplace jest:
Wbrew pozorom jest to jeden z najbardziej złożonych procesów, gdzie należy dbać o interesy wielu stron, a dodatkowo trzeba być zaangażowanym w bezpieczne rozwiazywanie sporów pomiędzy uczestnikami handlu na platformie.
Aplikacje mobilne również mogą być ukierunkowane na sprzedaż. Należy mieć jednak świadomość, iż aplikacja mobilna z Google play lub app store jest to w większości przypadków przywilej dla już działających i bardzo rozwiniętych platform. Dlatego na pierwszym etapie proponujemy aplikację mobilną w technologii PWA. Aplikacja taka instaluje się bezpośrednio z poziomu przeglądarki chrome. Przykład działania możesz zobaczyć na naszej stronie eksperymentując z odłączaniem dostępu do sieci internetowej. W takim przypadku nie możesz sprzedawać swoich produktów bez połączenia z internetem, ale możesz udostępnić klientom fragment swojego sklepu internetowego, w którym pokażesz najistotniejsze informacje lub produkty w wersji offline.
Jak widzisz istnieje wiele możliwości sprzedaży internetowej. Z naszego doświadczenia najczęściej wybierana kolejność wdrażania etapów całego ekosystemu wygląda następująco: W pierwszej kolejności utworzenie panelu CMS zawierającego wszelkie dane o produktach, klientach, zamówieniach. Drugim elementem jest sklep internetowy. Kolejny etap to utworzenie integracji z Baselinkerem, który otwiera możliwość jednoczesnego wystawienia oferty w wielu kanałach. Następnie większość Klientów decyduje się na utworzenie dedykowanej integracji z Allegro (lub innym największym dla branży kanałem zbytu). Przedostatnim elementem jest najczęściej rozbudowa platformy w kierunku marketplace - opierając się na dużej ilości małych dostawców lub małej ilości bogatych w produkty dystrybutorów. Ostatnim elementem układanki jest najczęściej uruchomienie aplikacji mobilnej. Początkowo w technologii PWA, a przy zauważalnym sukcesie takiego rozwiązania przejście na natywną aplikacją mobilną.
E-commerce to nie tylko sklep internetowy, ale cała platforma dbająca o prezentację produktu, płynne przeprowadzenie klientów z różnych kanałów przez zamówienie oraz wiele możliwości prowadzenia sprzedaży na całym świecie.
Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o serwisie pod swoje potrzeby. Korzystaj z naszego doświadczenia i wsparcia. Sprawdź co udało nam się dotychczas stworzyć i dołącz do wielkiej rodziny e-commerce w Polsce i na świecie. Sprzedawaj wyprodukowane towary i oferuj świadczone usługi w niepowtarzalny sposób.
Oprogramowanie tworzone na zamówienie pozwala na optymalizację procesów wewnątrzfirmowych jak i pomiędzy kontrahentami. Tworząc system dedykowany od podstaw jesteśmy w stanie uwzględnić 100% potrzeb i celów biznesowych Twojej firmy.