Zadzwoń do nas
+48 530 088 176

Platformy E-commerce

Zastanawiasz się, jak wygląda tworzenie sklepu internetowego od podstaw? Jak przebiega wdrażanie sklepu internetowego? Czy dedykowane systemy ecommerce są lepsze od pudełkowych lub abonamentowych?
Zjedź niżej
eCommerce - Pixlab.pl
eCommerce - Pixlab.pl

Systemy ecommerce - tworzenie sklepów internetowych

Rynek ecommerce i biznes internetowy rozwija się bardzo dynamicznie i udostępnia wiele możliwości na rozpoczęcie sprzedaży. Najprostszym sposobem na start jest skorzystanie z jednej z platform marketplace, np. Allegro. Jeśli jednak planujemy się rozwijać i nie chcemy płacić prowizji od transakcji, warto zastanowić się nad utworzeniem własnego sklepu internetowego. W tej sytuacji możemy zdecydować się na sklepy internetowe abonamentowe/pudełkowe lub sklep dedykowany - własny sklep internetowy.

Sklepy internetowe pudełkowe

Sklepy internetowe oparte na open source (pudełkowe sklepy internetowe) - np. sklep WooCommerce, PrestaShop - są dobrą propozycją na początek przygody z wyzwaniem jakim jest sklep internetowy. Dość łatwe w obsłudze i w podstawowej wersji bezpłatne. Należy jednak liczyć się z tym, że poszczególne dodatki i ich funkcjonalności do konkretnych produktów mogą być płatne. Wraz z rozwojem, zapewne konieczne będzie rozbudowanie dotychczasowych funkcjonalności, co może wiązać się z większymi kosztami kolejnych rozszerzeń.

Niektóre rozwiązania mogą się również okazać niemożliwe do wdrożenia, gdyż nie zostały przewidziane przez twórców oprogramowania. Odpowiadając wprost na pytanie - tak, na sam start załóż sklep internetowy bazujący na rozwiązaniu pudełkowym. Z naszych doświadczeń w e-commerce wynika, że jeszcze nie jesteś gotowy na pełne wdrożenie sklepu internetowego dedykowanego.

Sklepy internetowe abonamentowe

Sklepy internetowe abonamentowe (SaaS, Software as a Service) – np. IdoSell, Shoper – opierają się na comiesięcznej płatności. W ramach niej możemy liczyć m.in. na wsparcie supportu, choć nie w każdym aspekcie ich pomoc będzie możliwa. Występuje tu podobny problem jak w przypadku sklepów internetowych pudełkowych - kiedy chcemy rozbudować stronę internetową sklepu o nowe funkcjonalności, będzie wiązać się to z dodatkowymi kosztami, a niektóre funkcjonalności mogą być niewykonalne.

Sklepy internetowe dedykowane

Sklep dedykowany jest od początku tworzony z myślą o dopasowaniu go do potrzeb klienta. Jeśli Twój biznes wymaga nietypowych rozwiązań lub ma duży potencjał do rozwoju, to warto rozważyć ten wybór - mając na uwadze przyszły rozwój sklepu internetowego.

Systemy ecommerce - tworzenie sklepów internetowych - Pixlab.pl
Projektowanie sklepów internetowych - Pixlab.pl

Projektowanie sklepów internetowych

W przypadku wyboru pudełkowego sklepu internetowego mamy do wyboru jeden z kilkunastu szablonów (dostępne są predefiniowane projekty graficzne sklepu internetowego). Szablon sklepu jest wcześniej zdefiniowany, ponieważ jest na stałe powiązany z panelem CMS (CMS jest to po prosty panel administracyjny) sklepu internetowego. W przypadku systemu dedykowanemu nie ma żadnych ograniczeń i każdy z pomysłów jest możliwy do realizacji.

Projektowanie sklepu internetowego

Projektowanie sklepów internetowych zaczynamy od wsłuchania się w wizję i potrzeby klienta. Obecnie na rynku jest wiele systemów ecommerce, dlatego ważne jest, aby projekt był jednocześnie wyróżniający się i przejrzysty dla użytkownika. Tworząc sklep internetowy najpierw analizujemy konkurencję. W projektowaniu sklepu internetowego pomagają już branżowe sprawdzone rozwiązania. Otrzymasz również szereg pytań dotyczących planowanego lub prowadzonego biznesu internetowego.

Przy tworzeniu sklepu zwracamy szczególną uwagę na UI i UX (czyli aby sklep internetowy był przyjazny użytkownikom). Projekty tworzymy zgodnie z technologią RWD (responsive web design), aby były responsywne i wyświetlały się poprawnie na wszystkich urządzeniach. Gwarantujemy również indywidualny projekt graficzny. Zależy nam aby wygląd sklepu internetowego, był jednym z wyróżników po uruchomieniu sprzedaży online.

Tworzenie sklepów internetowych

W ciągu ostatnich lat samodzielnie stworzyliśmy wiele projektów graficznych oraz wdrażaliśmy makiety sklepów internetowych przygotowane przez inne firmy. Pamiętaj, że sklep internetowy to nie tylko strona główna sklepu internetowego i jego marketing, ale również jego asortyment (czyli karty produktu), katalogi produktów (czyli listingi, które mogą pokazać nieograniczoną liczbę produktów), płatności online oraz integracje z firmami kurierskimi. Następnie widoczność w wyszukiwarkach internetowych w tym najważniejszej aktualnie wyszukiwarce google. Widoczność w wynikach wyszukiwania google, jest równie istotna w e-commerce jak integracja z porównywarkami cen.

Jesteśmy elastyczni i dostosowujemy się do potrzeb klienta. Efekty projektowania sklepów internetowych i wdrażania makiet przez naszych grafików są dostępne w zakładce Realizacje sklepów internetowych.

Stworzenie sklepu internetowego

Tworzenie sklepów internetowych - Potrzeby i oczekiwania

Obecnie konkurencja na rynku ecommerce jest bardzo duża. Dlatego przed rozpoczęciem prac programistycznych dużo czasu poświęcamy na rozmowę z klientem o jego oczekiwaniach i potrzebach. Istotne jest, aby ustalić, jaki jest pomysł na biznes, czym sklep online ma się wyróżnić na tle konkurencji? Jak ma wyglądać szata graficzna, jakie są planowane integracje czy funkcjonalności takie jak promocje lub program lojalnościowy. Ustalamy, jak ma wyglądać strona pod kątem SEO (w końcu pozycjonowanie sklepu internetowego w wyszukiwarkach internetowych to jedno z głównych źródeł ruchu dla Twoich kanałów sprzedaży) oraz z jakimi zewnętrznymi aplikacjami (lub platformami sprzedażowymi) będzie konieczność się zintegrować (np. metodami płatności, firmami kurierskimi, innymi platformami e-commerce).

Jest to etap, kiedy doradzamy klientowi, czy w jego przypadku sklep dedykowany to odpowiednie rozwiązanie. Tu nie ma dobrych i złych odpowiedzi - są tylko dobrze i źle dobrane produkty. Wielokrotnie zdarzało nam się kierować Klienta na pudełkowe sklepy internetowe, pomimo że tworzenie sklepów internetowych to nasza praca. Z naszej strony zawsze możesz liczyć na konsultację etapu na jakim jest Twój biznes online i szczere doradztwo.

Tworzymy sklepy internetowe - Analiza i propozycja

W następnym etapie analizujemy pozyskane informacje oraz przedstawiamy ofertę dot. wdrożenia sklepu internetowego. Weryfikujemy, czy przedstawione funkcjonalności i mechanizmy spełnią oczekiwania klienta, pomogą w osiągnięciu założonych celów.

Stworzenie sklepu internetowego - Pixlab.pl
Wdrażanie sklepu internetowego - Pixlab.pl

Wdrażanie sklepu internetowego - proces budowy sklepu internetowego

Wdrażanie sklepu internetowego - Realizacja e-commerce

W zależności od ustaleń tworzymy sklepy internetowe przygotowując w pierwszym kroku projekt sklepu internetowego lub wdrażamy dostarczoną makietę. Często stworzenie sklepu internetowego i jego projektu poprzedza jeszcze etap makietowania sklepu internetowego. Ma on na celu naoczne rozrysowanie ścieżki sprzedaży internetowej, zanim wejdziemy w techniczny proces tworzenia.

Podczas wdrażania systemu często okazuje się, że niektóre składowe, funkcjonalności można zrealizować w lepszy sposób. Założenia przyjęte na początku projektu mogą też ulec zmianom w czasie. Podczas realizacji jesteśmy elastyczni i pozostajemy w kontakcie z klientem, aby od razu wyjaśniać ewentualne nieścisłości oraz żeby końcowe rozwiązanie e-commerce spełniło potrzeby i oczekiwania. W końcu tym się różni indywidualny projekt i profesjonalny sklep internetowy od zwykłego "gotowca" e-commerce.

Wdrażanie sklepu internetowego - Uruchomienie sklepu internetowego na środowisku testowym

Przed uruchomieniem sklepu internetowego udostępniamy klientom wersję testową gdzie zainstalowany jest nowy sklep internetowy, aby mogli zweryfikować, czy wdrożone funkcjonalności spełniają oczekiwania i wcześniejsze ustalenia.

Wdrażanie sklepu internetowego - Uruchomienie sklepu internetowego na środowisku produkcyjnym

Po potwierdzeniu przez klienta, że wszystko jest gotowe do startu, uruchamiamy system e-commerce dla rzeczywistych odbiorców – klientów. Uruchomieniu sklepu internetowego to najbardziej wyczekiwany moment przy tworzeniu sklepu internetowego.

Wdrażanie sklepu internetowego - Wsparcie powdrożeniowe w e-commerce

Po uruchomieniu i rozpoczęciu pracy na nowym oprogramowaniu często konieczne są poprawki. Oferujemy wsparcie, żeby takie poprawki w krótkim czasie wdrożyć lub rozbudować sklep internetowy o nowe funkcjonalności.

Przeprowadzane przez nas wdrożenia dopasowujemy do potrzeb i wymagań klientów. Tak jak oprogramowanie dedykowane jest dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa, tak samo my dopasowujemy się do oczekiwań i potrzeb klientów, aby współpraca była jak najbardziej efektywna. Jesteśmy cały czas obecni, tak aby proces tworzenia od etapu Projekt graficzny przez etap Dodawanie produktów, a na działającym sklepie internetowym kończąc przejść razem z Klientem.

Ostatnie prace nad sklepem internetowym

Ostatnim etapem o którym nie możesz zapomnieć w e-commerce jest pozycjonowanie sklepów internetowych. W porównania do jednorazowego procesu jakim jest tworzenie sklepów internetowych, pozycjonowanie jest to praca nad swoim e-commerce w trybie ciągłym - aby nadążać za tempem całej branży sprzedaży internetowej. W tym aspekcie zarówno sklepy dedykowane jak i sklepy internetowe pudełkowe mają swoje zalety i wady. O tym przeczytasz w jednym z kolejnych artykułów dotyczących e-commerce. Z czasem opublikujemy dedykowane wpisy dotyczące sklepów internetowych, ale zahaczające również o sklepy marketplace oraz strony internetowe.

Systemy ecommerce – sklepy internetowe jaki wybrać?

Na jaki sklep internetowy się zdecydować? Nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy od firmy oraz jej potrzeb. Być może Twoje potrzeby są w miarę standardowe i sklep pudełkowy spełni Twoje oczekiwania. Może jednak okazać się on niewystarczający i lepszym rozwiązaniem będzie sklep dedykowany. Ile szacunkowo kosztuje stworzenie sklepu internetowego, możesz sprawdzić pod linkiem wyceń swój projekt.

Jeśli nie jesteś pewien, skontaktuj się z nami, pamiętaj że mechanizm wyceń swój projekt podaje szacunkowo ile może kosztować tworzenie sklepu internetowego. Natomiast podczas bezpłatnej konsultacji, postaramy się znaleźć odpowiedni system e-commerce dostosowany do Ciebie, Twoich potrzeb i Twojego budżetu. Pamiętaj że u nas możesz zawsze liczyć na kompleksową obsługę.

Systemy ecommerce – sklepy internetowe jaki wybrać? - Pixlab.pl

Najnowsze realizacje

Oprogramowanie tworzone na zamówienie pozwala na optymalizację procesów wewnątrzfirmowych jak i pomiędzy kontrahentami. Tworząc system dedykowany od podstaw jesteśmy w stanie uwzględnić 100% potrzeb i celów biznesowych Twojej firmy.

Zobacz wszystkie realizacje Zobacz wszystkie realizacje

Firmy, które korzystają z naszych rozwiązań

Umów konsultację w sprawie systemu e-commerce

Wypełnij krótki formularz lub skontaktuj się z nami w celu przeprowadzenia bezpłatnej konsultacji.

Bądźmy w kontakcie!

Masz pytanie lub chcesz porozmawiać o projekcie?
Pixlab Sp. z o.o.
ul. Kosynierów 120/A16, 84-230 Rumia

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.