Zadzwoń do nas
+48 530 088 176

System magazynowo - księgowy ERP

Zjedź niżej
System ERP - Pixlab.pl
System ERP - Pixlab.pl

Zastanawiasz się, czym jest program klasy ERP? Czy dedykowane systemy ERP są lepsze od pudełkowych? W poniższym artykule pomożemy poznać odpowiedzi na powyższe pytania oraz znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Oprogramowanie ERP

Oprogramowanie ERP jest to zbiór mniejszych programów/modułów, które są ze sobą powiązane (głównie poprzez wspólną bazę danych). System ERP jest centralnym programem w firmie, na którym opiera się działanie większości/wszystkich procesów. Zaspokaja on potrzeby każdego działu – handlowego, księgowości, magazynu itd.

Więcej o funkcjach i korzyściach z wdrożenia ERP w firmie w artykule:
Co to ERP i dlaczego potrzebujesz go w swoim biznesie?

Oprogramowanie ERP - Pixlab.pl
Dedykowane systemy ERP - Pixlab.pl

Dedykowane systemy ERP

Na rynku jest kilka programów klasy ERP, które są gotowymi, pudełkowymi rozwiązaniami. Jednak korzystając z nich, musimy pójść na pewien kompromis. Jeśli domyślna konfiguracja systemu nam nie odpowiada, to dopasowanie oprogramowania ERP do naszych potrzeb albo rozbudowanie o nowe funkcjonalności może okazać się niemożliwe.

O ile na początku pudełkowe rozwiązanie może być wystarczające, to w obliczu rozwoju naszej firmy, ale także innych, z którymi współpracujemy, może okazać się, że posiadane oprogramowanie nie pozwala na zmiany, jakich potrzebujemy. Będzie brakowało odpowiednich wtyczek, aby zintegrować się z nowym systemem/platformą, a od supportu usłyszymy „nie da się”.

Dedykowany system ERP może okazać się lepszym rozwiązaniem, jeśli Twoja firma zajmuje się nietypowym biznesem. W ciągu ostatnich kilku lat wdrażaliśmy oprogramowanie ERP m.in. w firmie, która prowadzi handel surowcami naturalnymi (system ERP musiał być dostosowany pod szacowanie wydobycia, a także skomplikowane zagadnienia związane z jego transportem). Przykładem nietuzinkowego wdrożenia ERP było też przygotowane przez nas oprogramowanie dla kantoru, w którym zachodzi wiele procesów, przeliczeń, a także nietypowych integracji i wymagań prawnych. W takich przypadkach dedykowane systemy ERP dają wręcz nieograniczone możliwości dostosowania oprogramowania do potrzeb przedsiębiorstwa.

Wdrażanie ERP – etapy

 • Wdrażanie ERP – etap 1 – rozmowa o potrzebach i oczekiwaniach

  Należy pamiętać, że oprogramowanie ERP jest złożone i o ile w przypadku wdrożeń mniej skomplikowanych systemów jedna osoba może posiadać wiedzę, „jak to powinno działać”, tak w przypadku programów klasy ERP, które mają wpływ na wiele działów w firmie, inne potrzeby i oczekiwania będą mieli pracownicy działu sprzedaży, a inne księgowość i HR.

  Rekomendujemy, aby wraz z kierownikami poszczególnych działów zastanowić się, jakie problemy ma rozwiązać ERP w każdym obszarze? Z czego jesteśmy zadowoleni, a co chcielibyśmy poprawić. Jakie uwagi mają kluczowi pracownicy, którzy pracują na obecnym systemie wiele godzin każdego dnia?

  W pierwszym etapie staramy się razem z klientem odpowiedzieć na powyższe pytania, zrozumieć jego potrzeby i zdefiniować, jak powinno działać wdrożone oprogramowanie, jaki chcemy osiągnąć efekt końcowy, jakie problemy rozwiązać.

 • Wdrażanie ERP – etap 2 – analiza i propozycja

  Następnie analizujemy zebrane informacje oraz przygotowujemy propozycję wdrożenia odpowiedniego rozwiązania. Weryfikujemy, czy przedstawione funkcjonalności i mechanizmy spełnią oczekiwania klienta, pomogą w osiągnięciu założonych celów.

 

 

Wdrażanie ERP – etapy - Pixlab.pl
Wdrażanie ERP – etapy - Pixlab.pl
 • Wdrażanie ERP – etap 3 – realizacja

  Przystępujemy do realizacji projektu. W trakcie tego etapu pozostajemy w stałym kontakcie z klientem, aby na bieżąco wyjaśniać pojawiające się nieścisłości oraz aby klient wiedział, że zmierzamy w zakładanym przez niego kierunku. Często podczas realizacji projektu okazuje się, że poszczególne elementy można rozwiązać w inny, bardziej optymalny sposób. Założenia przyjęte na początku projektu mogą też ulec zmianom w czasie – w ciągu kilku, kilkunastu tygodni wiele może się zmienić w firmie. Dlatego jesteśmy elastyczni, aby efekt końcowy spełniał oczekiwania klienta.

 • Wdrażanie ERP – etap 4 – uruchomienie na środowisku testowym

  Przed uruchomieniem projektu na rzeczywistych danych, udostępniamy klientom środowisko testowe, aby mogli sprawdzić, czy wprowadzone rozwiązania działają poprawnie i zgodnie z założeniami.
 • Wdrażanie ERP – etap 5 – uruchomienie na środowisku produkcyjnym

  Po upewnieniu się, że wszystko działa poprawnie, uruchamiamy oprogramowanie na rzeczywistych danych.

 • Wdrażanie ERP – etap 6 - wsparcie powdrożeniowe

  Po publikacji przygotowanego rozwiązania i rozpoczęciu pracy wszystkich pracowników na nowym systemie bardzo często potrzebne są mniejsze bądź większe poprawki. Jako softwarehouse zawsze oferujemy wsparcie, aby zaspokoić bieżące potrzeby czy też kontynuować rozwijanie oprogramowania.

  Przeprowadzane przez nas wdrożenia dopasowujemy do potrzeb i wymagań klientów. Tak samo jak dedykowany system ERP jest dopasowany do potrzeb firmy, tak samo my dopasowujemy się do potrzeb i oczekiwań klientów, aby współpraca była jak najbardziej efektywna.
Wdrażanie ERP – etapy - Pixlab.pl
Wdrażanie ERP – czas trwania i koszt - Pixlab.pl

Wdrażanie ERP – czas trwania i koszt

Program klasy ERP składa się z wielu modułów, aplikacji, więc czas i koszt wdrożenia może się różnić w zależności od skomplikowania wprowadzanego rozwiązania. Czas trwania to zazwyczaj od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, a budżety rozpoczynają się zazwyczaj od kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Warto zwrócić uwagę, że dedykowane systemy ERP mogą być wdrażane stopniowo, powoli zastępując aktualnie działające systemy na nowe moduły. Dzięki czemu można rozłożyć koszty i płynnie przenosić poszczególne działy w firmie na nowe oprogramowanie ERP.

Program klasy ERP – jaki wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Wszystko zależy od prowadzonej działalności oraz potrzeb. Być może w Twojej firmie sprawdzi się rozwiązanie pudełkowe, a być może okaże się ono niewystarczające albo wręcz przeciwnie – zbyt rozbudowane względem Twoich potrzeb i lepszy będzie dedykowany system ERP.
Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z nami lub wstępnie wyceń swój projekt.  Postaramy się pomóc i podpowiedzieć odpowiednie rozwiązanie.

Program klasy ERP – jaki wybrać? - Pixlab.pl

Najnowsze realizacje

Oprogramowanie tworzone na zamówienie pozwala na optymalizację procesów wewnątrzfirmowych jak i pomiędzy kontrahentami. Tworząc system dedykowany od podstaw jesteśmy w stanie uwzględnić 100% potrzeb i celów biznesowych Twojej firmy.

Zobacz wszystkie realizacje Zobacz wszystkie realizacje

Firmy, które korzystają z naszych rozwiązań

Masz pytanie? Potrzebujesz wstępnej wyceny?

Nie bój się pytać. Jestem po to, aby Ci pomóc i doradzić najlepsze rozwiązanie.
newsletter

Bądźmy w kontakcie!

Masz pytanie lub chcesz porozmawiać o projekcie?
Pixlab Sp. z o.o.
ul. Kosynierów 120/A16, 84-230 Rumia