Przy zapytaniu o projekt aplikacji wielu klientów nie zatrzymuje się przy wyborze technologii tworzenia aplikacji internetowych, w której ma być stworzone oprogramowanie. Jeżeli pominięcie tego aspektu wynika ze świadomego powierzenia tej decyzji firmie programistycznej (lub bierze je na siebie agencja interaktywna), która będzie odpowiedzialna za oprogramowanie i efekty jakie użytkownik widzi - oraz do której mamy zaufanie - to nic w tym złego :) Jednak decydując się na współpracę z nową firmą warto poświęcić swój czas na rekonesans dotyczący możliwości i potrzeb końcowego użytkownika. Szczególnie istotne jest to w sytuacji, gdy budżet projektu jest wysoki, a skala duża. Najważniejszymi aspektami poniższego wpisu będą dla Nas technologie webowe, które mamy do wyboru, odpowiedź na pytanie ”co to jest framework?” oraz „na jakie technologie front-endu i ich funkcjonalności warto zwrócić uwagę?”. Poniżej znajdziesz tekst, który ułatwi dokonanie odpowiedniego wyboru oraz pomoże w zweryfikowaniu potencjalnych propozycji z którą przychodzi softwarehouse lub agencja interaktywna, z którą będziesz współpracować.
Zanim przejdziemy do kwestii podziału technologii webowych, odpowiedzmy sobie na pytanie „CO TO JEST FRAMEWORK?” Oczywiście można tutaj posłużyć się ogólną definicją, natomiast bardzo często tego typu opis nie jest zrozumiały – w naszą intencją jest to, aby zrozumieć czym właściwie jest Framework. Zatem upraszczając, framework to gotowy szkielet, zestaw funkcji, który ułatwia prace programistyczne, których efekty pokazuje przeglądarka internetowa w postaci aplikacji webowych lub jako systemy zarządzania treścią. Można to porównać do gotowego zestawu narzędzi. Są to np. z góry ustalone zasady w procesie tworzenia routingu (przekierowania konkretnych linków do działów na stronie), generacji obrazków (np. miniaturek) oraz wszelkiego rodzaju skrypty, przygotowane wcześniej z myślą, że przydadzą się w tworzeniu projektu.
Pojawia się zatem pytanie, czy za każdym razem potrzebujemy framework'a? Posłużmy się prostym porównaniem zrozumiałym dla użytkownika: pełen zestaw narzędzi z pewnością jest bardziej uniwersalny niż np. sam młotek. Musimy jednak pamiętać, że czasami mamy takie zadania, że w zupełności jedno narzędzie wystarczy nam do ich realizacji. Dokładnie tak trzeba postrzegać frameworki :)
Według nas idealnym rozwiązaniem są frameworki autorskie, tworzone w danej technologii pod konkretnego klienta. Są one wykonane i rozwijane w odniesieniu do bieżących potrzeb użytkowników, wytycznych oraz trendów. Zapewniają możliwość optymalnego dopasowania systemu / strony www / aplikacji webowych do potrzeb klienta. Autorski framework daje klientowi pewność, że firma informatyczna „od wnętrza zna” każdą warstwę swojego oprogramowania.
W pierwszej kolejności podzielmy aplikacje na jej składowe. Mamy dwie części, z których składa się aplikacja:
Przykładowe technologie front-endowe:
Back-end to natomiast część działająca po stronie serwera, tutaj często stosuje się np. język programowania PHP. W tej technologii po wejściu na dany adres/link, komputer / przeglądarka odpytuje o odpowiedni skrypt znajdujący się na serwerze przez tzw. interpreter, a następnie generuje wynik kodu. W wielkim skrócie: skrypt zwraca nam końcowe dane, czyli po prostu „4” - tego typu pełni kodu nie jesteśmy w stanie podejrzeć od strony klienta, dlatego też zawiera on wszelkiego rodzaju procesy, skrypty, logikę biznesową, która nie powinna być widoczna. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy programista / programiści dodali do siebie liczby 2+2, a może 1+3, gdyż widzimy tylko końcowe dane równania.
Przykładowe technologie back-endowe (języki programowania):
Wybierając technologię należy zastanowić się nad kilkoma kluczowymi aspektami, takimi jak:
Odpowiadając na powyższe zagadnienia, softwarehouse powinien dobrać odpowiednie narzędzia do projektu i potrzeb firmy. Do prostej strony wizytówkowej spokojnie wystarczy połączenie HTML+CSS+JS na froncie, z ewentualnym dodatkiem PHP na backendzie – o ile będzie on do czegoś potrzebny. Natomiast w przypadku zaawansowanych serwisów, które w założeniu mają obsługiwać wielu użytkowników jednocześnie, liczba wykorzystywanych technologii rośnie, chociażby o wspomniane warstwy CACHE, ale także o inne języki oprogramowania, które mogą wspierać konkretne procesy.
Mogłoby się wydawać, że branża IT, która charakteryzuje się naciskiem na technologie powinna być odporna na wszelkiego rodzaju trendy, tak bardzo dominujące w innych dziedzinach naszego życia. Niestety także tutaj często stajemy się ofiarami 'chwilowej' popularności, np. danego frameworka, oprogramowania. Dlatego tak ważne jest aby technologie webowe wybrane do konkretnego projektu, były dobrze przemyślane i dobrane przez odpowiednich profesjonalistów. Decydując się na np. frameworki javascipt musimy mieć pewność, że są to sprawdzone rozwiązania, zapewniające bezpieczeństwo i szybkość, jednocześnie licząc na długoterminowe wsparcie (określane jako LTS = long term support). Zawsze sugerujemy naszym klientom, aby technologie webowe w aplikacji bazowały na najnowszych i stabilnych wersjach rozwijanego od wielu lat oprogramowania, a nie na modnych nowościach bądź wczesnych wersjach testowych. Dlaczego to tak ważne? Tworząc oprogramowanie zakładamy, że będzie ono wciąż rozwijane i chcemy uniknąć konieczności przebudowy kody w momencie, kiedy wykorzystane technologie przestaną być wspierane przez swoich autorów.
Na jakie wsparcie można zatem liczyć? Bazując na przykładzie Ubuntu (używanego jako podstawowe środowisko uruchomieniowe po stronie serwera) – jednego z popularniejszych dystrybucji systemu LINUX - w ramach ich planu który, użytkownicy widzą na stronie dystrybucji, wersje oznaczane jako LTS mają gwarantowane wsparcie 5 letnie. Oznacza to, że wersje z 2022 roku będą wspierane i aktualizowane wyłącznie do 2027 r. Oczywiście po tym czasie nie nastąpi nagłe wyłączenie, gdyż jest to tylko okres gwarantowany, identyczny jak w gwarancjach np. zegarków, gdzie producent nie twierdzi, że po 2 letnim czasie gwarancyjnym zegarek po prostu przestanie działać.
W naszych projektach, stawiamy na sprawdzone rozwiązania, które są nowoczesne, odporne na brak odpowiednich zabezpieczeń w przyszłości, ale co najważniejsze są niezawodne i zostały przez nas dobrze sprawdzone w 'boju'. Dodatkowo cały rdzeń oprogramowania bazuje na naszych doświadczeniach i autorskich rozwiązaniach. Dzięki temu wszelkie aktualizacje nie są dla nas wyzwaniem, a serwisy, które powstały prawie dwie dekady temu do dnia dzisiejszego wciąż są używane i działają bez zastrzeżeń.
W naszej firmie wychodzimy z założenia, że Klient powinien skupić się na swoim biznesie, a naszym zadaniem jest dzielenie się naszym doświadczeniem oraz dobranie odpowiednich technologii. Inne wymagania będziemy mieli przy tworzeniu aplikacji mobilnych, a inne kiedy w grę będzie wchodzić aplikacja webowa - istotne są więc bieżące potrzeby. Stąd też wspieramy wszystkie projekty, które realizowaliśmy od początku naszej firmy. Jeżeli masz problem z dobraniem technologii lub wiesz, że w już trwającym projekcie spotkałeś się ze złym doborem technologii, skontaktuj się z nami – chętnie podpowiemy czym kierować się przy wyborze technologii webowej, jakie plusy i minusy mają poszczególne frameworki, jakie oprogramowanie rekomendujemy do wykorzystania (również wśród popularnych frameworków) oraz na jakie trudności możesz trafić przy jego implementacji.
Staramy się mówić po ludzku :)
Rozpoczynając projekt w dziedzinie tworzenia aplikacji webowych, jednym z pierwszych kroków jest wybór odpowiednich technologii. Właściwe podejście do tego zagadnienia ma kluczowe znaczenie dla sukcesu projektu. Technologie aplikacji internetowych ewoluują w szybkim tempie, dlatego ważne jest, aby dokonać wyboru, który będzie aktualny i przyszłościowy.
Decyzja o zastosowaniu konkretnych rozwiązań w części back-endowej oraz front-endowej aplikacji internetowej jest istotna. Podczas gdy back-end odpowiada za logikę biznesową i przetwarzanie danych, front-end jest tym, co użytkownik widzi i z czym wchodzi w interakcję. Wybór technologii w obu tych obszarach powinien być spójny i umożliwiać efektywną współpracę między nimi.
Proces tworzenia aplikacji webowych można podzielić na kilka etapów, od pomysłu po wdrożenie. Każdy etap ma swoje specyficzne wyzwania i wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi oraz metodologii pracy. Zrozumienie tych etapów i ich znaczenia jest kluczowe dla efektywnego zarządzania projektem.
Aplikacje internetowe odgrywają coraz większą rolę w cyfrowym świecie. Ich uniwersalność, dostępność z każdego miejsca i urządzenia oraz łatwość aktualizacji sprawiają, że stają się one preferowanym wyborem dla wielu przedsiębiorstw i indywidualnych użytkowników.
Tworzeniu aplikacji, zarówno webowych, jak i mobilnych, towarzyszą najlepsze praktyki, które zapewniają wysoką jakość końcowego produktu. Do tych praktyk należy zaliczyć m.in. testowanie, iteracyjny rozwój, a także zastosowanie odpowiednich wzorców projektowych.
W tworzeniu aplikacji webowych pojawiają się nowe wyzwania związane m.in. z bezpieczeństwem, wydajnością oraz integracją z różnorodnymi systemami i usługami. Stawienie czoła tym wyzwaniom jest kluczowe dla zapewnienia sukcesu aplikacji na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.