Dynamiczny rozwój medycyny zawdzięczamy w dużym stopniu nowoczesnym technologiom, w tym sztucznej inteligencji (AI). Wykorzystanie algorytmów AI i zaawansowanej technologii sprawiło, że medycyna i opieka zdrowotna potrafi wyleczyć choroby, które do niedawna były uznawane za nieuleczalne. Algorytmy sztucznej inteligencji są niezastąpione w zakresie analizy wyników badań, diagnozowania czy nawet monitorowania leczenia. W jakim zakresie obecnie AI jest wykorzystywane w medycynie? Jak może wyglądać medycyna w niedalekiej przyszłości z szerszym wykorzystaniem technologii AI? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Naukowcy i badacze od lat pracują nad rozwiązaniami, które pomagają w codziennym życiu ludzi z całego świata. Postęp technologiczny ma ogromny wpływ również na rozwój medycyny. W jakich obszarach medycyna obecnie korzysta z technologii AI?
Praca lekarza często polega na analizowaniu obszernych kartotek z wszelkimi wynikami badań i zestawianiem ich ze specjalistyczną wiedzą dotyczącą przebiegu chorób. Lekarze mają ograniczony czas na monitorowanie przypadku każdego pacjenta, ze względu na ogrom obowiązków oraz konieczność zajęcia się wieloma pacjentami.
Korzystanie z nowoczesnych technologii w medycynie wspomaga i przyspiesza pracę specjalistów, więc dlaczego nie korzystać z dostępnych rozwiązań? Technologia pozwala na zwiększenie wydajności lekarzy, na przykład analizując zebrane w wywiadzie dane oraz wyniki badań pacjentów.
Wykorzystując sztuczną inteligencję i zalety uczenia maszynowego można wgrać do systemu obszerne bazy danych. Maszyna w krótkim czasie przeanalizuje badanie, a następnie korzystając z dostępnej wiedzy, zasugeruje możliwe diagnozy i sposób leczenia niektórych dolegliwości. Mając odpowiednie dane, maszyna jest w stanie określić prawdopodobieństwo przebiegu choroby.
Nowoczesne technologie mogą ułatwić pracę lekarzowi, ale na obecnym poziomie zaawansowania, nie zdołają go całkowicie zastąpić. Lekarze mogą korzystać z dostępnych rozwiązań jako wsparcie w wykryciu chorób we wczesnym etapie rozwoju, co skraca hospitalizację i umożliwia pełne wyzdrowienie.
Specjaliści branży medycznej chętnie korzystają z nowoczesnych technologii, które umożliwiają szybsze diagnozowanie pacjentów i leczenie chorób, które jeszcze do niedawna były nieuleczalne.
Sztuczna inteligencja świetnie radzi sobie z analizą ogromnych baz danych. Wystarczy wgrać do systemu urządzenia AI wiedzę książkową, opisy indywidualnych przypadków każdego pacjenta oraz zdjęcia diagnostyki obrazowej. Robot w szybkim tempie przetworzy dostępne treści, a następnie skutecznie i precyzyjnie poradzi sobie ze stawianiem diagnozy. Z tego sposobu można skorzystać, diagnozując np. choroby układu krążenia czy choroby atakujące układ odpornościowy. Obecnie sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w diagnostyce obrazowej, gdzie analizuje setki lub tysiące wykonanych zdjęć, a następnie jest w stanie dużo szybciej i bardziej precyzyjnie wykryć nieprawidłowości. Technologia AI wykorzystywana jest w standardowym przebiegu choroby. Lekarz ze swoim doświadczeniem i wiedzą potwierdza postawioną przez AI diagnozę oraz proponuje odpowiednie leki i sposób leczenia.
Nowoczesne technologie są w stanie usprawnić administracyjną część pracy specjalistów branży medycznej. Pozwalają przyspieszyć wykonanie zadań administracyjnych, w tym zarządzanie danymi pacjentów, wypełnianie dokumentacji medycznej, a nawet wystawianie recept i zwolnień lekarskich.
Przez natłok zadań, część faktów lub danych może umykać lekarzom, co wpływa na błędne rozpoznanie, nawet przy standardowych objawach. Jak widać, technologia w medycynie niesie za sobą wiele korzyści, a najważniejszymi jest zdrowie pacjentów oraz minimalizowanie liczby potencjalnych błędów lekarskich.
Wiele mówi się o potencjale sztucznej inteligencji w medycynie. Wprowadzenie takich rozwiązań budzi skrajne emocje, a pacjenci oczami wyobraźni widzą robota ubranego w lekarski fartuch. Choć branżę medyczną czekają duże zmiany, to musimy również poczekać na znaczny rozwój nowych technologii.
Pacjentom nie przeszkadzają urządzenia analizujące ich wyniki. Zupełnie inaczej jest jednak odbierana przez pacjentów wizja robota, który ma wykonywać operacje chirurgiczne lub pomagać w rehabilitacji. Trwają prace nad robotami chirurgicznymi, które będą w stanie dużo precyzyjniej wykonywać zabiegi, a dodatkowo będą obarczone mniejszym ryzykiem powikłań.
Telemedycyna to kolejny obszar, nad którym trwają prace w zakresie połączenia jej ze sztuczną inteligencją. Pacjent będzie mógł otrzymać poradę lekarską bez wychodzenia z domu, przez rozmowę telefoniczną z maszyną lub aplikację. Przede wszystkim korzystanie z urządzenia mobilnego znacznie ułatwi i przyspieszy dostęp do opieki medycznej na całym świecie. Eksperci będą mieli również ułatwione zadanie między innymi w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów.
Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość wspomagane przez AI to kolejne zagadnienia mające rozwijać medycynę. AI w połączeniu z technologią wirtualnej rzeczywistości stworzą nowe możliwości do nauki dla przyszłych lekarzy.
Więcej informacji na temat terminu sztucznej inteligencji oraz jej możliwości i zastosowaniach znajdziesz w artykułach: https://pixlab.pl/czym-jest-sztuczna-inteligencja-(ai)-czy-jest-sie-czego-bac oraz https://pixlab.pl/zastosowanie-sztucznej-inteligencji