Definicja sztucznej inteligencji (artificial intelligence - AI), opiera się na dziale informatyki i nauki o komputerach, który zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych, zdolnych do wykonywania niezliczonej ilości zadań, w krótkim czasie, które do tej pory wymagały ludzkiego zaangażowania - naszego działania, myślenia oraz inteligencji. Nazywamy to uczeniem maszynowym (machine learning).
Odpowiadając więc na pytanie "czym jest sztuczna inteligencja" możemy powiedzieć, że sztuczną inteligencją nazywamy maszynę, system komputerowy, który posiada zdolność gromadzenia wiedzy w czasie rzeczywistym. W rzeczywistości sztuczną inteligencję można uznać za niewiarygodnie ciekawy temat, rozległy i pełen wiadomości z każdej dostępnej nam branży.
Rozwój sztucznej inteligencji opiera się na kilku czynnikach i technologiach, które przyczyniają się do postępu w tej dziedzinie. Oto niektóre z tych kluczowych czynników, które umożliwiają rozwój sztucznej inteligencji i wyjaśnią jak działa sztuczna inteligencja:
Jak widać sztuczna inteligencja ma wiele różnych podejść i technik, które pozwalają maszynom na przetwarzanie informacji i podejmowanie decyzji na podstawie zgromadzonych doświadczeń i danych w trybie ekspresowym! Wydawać by się mogło, że to przecież „tylko maszyna” i nie jest możliwe aby była w stanie dorównać swoim działaniem umysłowi człowieka. Jednak nic bardziej mylnego.
Jedną z głównych gałęzi AI - sztucznej inteligencji jest uczenie maszynowe, o którym wcześniej wspomnieliśmy. To właśnie uczenie maszynowe pozwala komputerom na samodzielne zbieranie informacji na podstawie dostępnych danych. Dzięki temu maszyny dostosowują się do zmieniających się warunków i sytuacji, co w efekcie daje sztucznej inteligencji możliwość ciągłego polepszanie swojej wydajności i efektywności. W przypadku człowieka byłoby to zdecydowanie bardziej ograniczone, wydłużone w czasie, a nawet niemożliwe, ze względu na limitowane zasoby i dane, możliwości psychiczne czy bariery fizyczne.
Wąska sztuczna inteligencja (Narrow Artificial Intelligence) odnosi się do rodzaju sztucznej inteligencji, która jest zoptymalizowana do wykonywania konkretnych zadań wąskich - o ograniczonych obszarach. Ogólną sztuczną inteligencję, w której maszyna posiada zdolności myślowe i może wykonywać różnorodne zadania jak człowiek, stosujemy w każdej branży - od pracy nad rzeczami typu inteligentne termostaty, wirtualni asystenci, oprogramowanie, tworzenie aplikacji do budowania rzeczy niewyobrażalnych jak np. pojazdy autonomiczne. Natomiast wąska sztuczna inteligencja skupia się na rozwiązywaniu konkretnego problemu lub wykonywaniu określonego powierzonego jej zadania.
Przykłady wąskiej sztucznej inteligencji obejmują systemy rozpoznawania mowy, systemy rekomendacyjne, programy do gry w szachy czy Go, chatboty, systemy detekcji oszustw, rozpoznawanie obrazu czy samouczące się algorytmy. Każdy z tych systemów jest zaprojektowany do rozwiązywania specyficznych problemów i może wykonywać tylko te zadania, dla których został zaprogramowany.
Istnieją różne obszary zastosowań sztucznej inteligencji, takie jak przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie obrazów, automatyczne sterowanie, systemy rekomendacyjne, samouczące się algorytmy i wiele innych. Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał w istotnych dla naszego życia dziedzinach, w tym medycynie, przemyśle, finansach, transporcie, edukacji i wielu, wielu innych. Wciąż trwają pracę nad tym aby rozwiązywanie problemów w naszym codziennym życiu, czy przymus podejmowania decyzji, były prostsze i łatwiejsze - właśnie dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Jednym z wyzwań związanych z rozwojem sztucznej inteligencji jest zapewnienie, aby systemy te były odpowiedzialne, uczciwe i bezpieczne, pozbawione uprzedzeń czy subiektywizmu. Istnieje potrzeba opracowania odpowiednich zasad etycznych oraz regulacji, które pozwolą zapobiec możliwym nadużyciom w działaniu sztucznej inteligencji.
W działaniu sztucznej inteligencji istotne jest zapewnienie, że AI służy społeczeństwu i Światu, a jej głównym zadaniem jest przynoszenie korzyści nam wszystkim.
Podsumowując, sztuczna inteligencja to dziedzina, która koncentruje się na tworzeniu maszyn zdolnych do wykonywania zadań wymagających ludzkiego myślenia i inteligencji. Jej rozwój może mieć ogromne znaczenie dla postępu technologicznego, rozwoju społeczeństwa, może wpływać na wszelkie sytuacje oparte na podejmowaniu decyzji.
Zamiast bać się rozwoju sztucznej inteligencji, powinniśmy zrobić wszystko aby nauczyć się ją umiejętnie rozwijać oraz pracować nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do budowania systemów, o których dotąd nawet nam się nie śniło. Analizy ilości tak dużych zbiorów danych, interakcji oraz jednoczesnego dostarczania odpowiedzi na pytanie "jak rozwiązywać problemy" dotąd jeszcze nie było. Sztuczna inteligencja zaskakuje Nas każdego dnia, a jej "rozumowanie" wchodzi na coraz to wyższe poziomy i działa na dużą skalę.