Zespół deweloperski pracujący nad nowym oprogramowaniem, aplikacją lub stroną internetową składa się co najmniej z kilku programistów - specjalistów z różnych języków programowania. Programiści korzystają z frameworków, dzięki którym ich praca jest bardziej wydajna, a tworzony kod optymalny i bezpieczny. Co to jest framework i jak powstaje? Jakie są zalety korzystania z frameworka? Jakie są najpopularniejsze frameworki? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Framework, czyli platforma programistyczna jest rodzajem oprogramowania pomocniczego wykorzystywanego przez programistów do tworzenia struktury aplikacji. Próbując zdefiniować frameworki, można je określić jako zestawy gotowych rozwiązań i narzędzi ułatwiających specjalistom IT budowanie aplikacji webowych lub mobilnych w różnych technologiach. Korzystając z frameworków do tworzenia aplikacji, używa się gotowych wzorców projektowych, ale również szablonów, bibliotek lub komponentów.
Do czego służy framework? Frameworki odpowiadają za szkielet oprogramowania oraz ogólny mechanizm działania tworzonych aplikacji lub stron. Użycie frameworka polega na budowaniu aplikacji z gotowych fragmentów kodu. Programista może elastycznie dopasować gotowe komponenty do tworzonego projektu, dzięki czemu konkretny framework znajdzie zastosowanie w różnorodnych projektach IT. Framework pozwala w krótkim czasie stworzyć ogólną architekturę aplikacji, dzięki czemu prace programistyczne ograniczają się do dostosowania m.in. funkcjonalności zgodnie z dokumentacją projektową.
Framework ma za zadanie ułatwiać pracę programistom podczas wykonywania określonych zadań. Z frameworków korzysta zarówno doświadczony programista, jak i osoba wchodząca do branży IT. Oczywiście środowiska konkretnego frameworka trzeba się nauczyć, podobnie jak w przypadku nauki języków programowania.
Odpowiedzieliśmy już na pytanie co to jest framework, pora na przybliżenie jak powstaje takie oprogramowanie pomocnicze do budowy aplikacji. Przede wszystkim gotowe komponenty są tworzone przez zespoły doświadczonych programistów z całego świata. Dobry framework jest stale testowany, udoskonalany oraz optymalizowany. Dlatego inni specjaliści chętnie korzystają z wysokiej jakości, przemyślanego, gotowego kodu powstającego zgodnie z najlepszymi praktykami oraz zapewniającego bezpieczeństwo użytkowników.
Korzystanie z frameworków podczas tworzenia stron www jest bardzo popularne, ze względu na ich wiele zalet wykorzystania w praktyce. Przede wszystkim programista nie musi pisać oprogramowania od pierwszych linijek kodu. Operowanie gotowymi komponentami dostosowanymi do projektu wpływa na krótszy czas budowania aplikacji.
Kolejną zaletą jest wykorzystanie sprawdzonego wzorca, opracowanego i ulepszanego przez specjalistów danej technologii z całego świata. Aplikacje webowe powstające przy użyciu frameworków są bezpieczne oraz wydajne. Wykorzystane komponenty posiadają wysokiej jakości kod, zgodny z najnowszymi i najlepszymi praktykami programowania. Ciągłe ulepszanie i optymalizowanie kodu minimalizuje ilość błędów i ewentualnych luk wpływających na wydajność oraz bezpieczeństwo.
Tworzenie aplikacji webowych z wykorzystaniem fragmentów kodu z frameworka ułatwia kontrolowanie wszystkiego, co dzieje się w kodzie. Takie rozwiązanie pozwala skuteczniej testować tworzone oprogramowanie.
Framework dotyczy konkretnego języka programowania. Oczywiście jeden język programowania może mieć kilka frameworków, a wybór optymalnego zależy od docelowego sposobu działania aplikacji, wymagań zawartych w dokumentacji projektu, ale również umiejętności konkretnego specjalisty.
Istnieje wiele frameworków, które można wykorzystać do tworzenia aplikacji webowych (stron internetowych), aplikacji mobilnych (aplikacji na telefon) lub innego oprogramowania. Najczęstszy podział to frameworki back-endowe oraz frameworki front-endowe.
Back-end to część oprogramowania niewidocznego dla użytkowników. To część kodu wspierająca pracę z danymi oraz zapewniaja poprawne działanie wszelkich funkcjonalności na stronie. Języki programowania odpowiadające za back-end to m.in. PHP, Java czy Python. Front-end to wizualna strona aplikacji webowych tj. projekt graficzny, zaprojektowane elementy na stronie, kolory i animacje. Zawiera elementy, które użytkownik aplikacji może zobaczyć.
Najczęstszy i najogólniejszy podział dotyczy frameworków back-endowych oraz front-endowych (dotyczy JavaScript). Najpopularniejsze frameworki backendowe to framework Django oraz Ruby on Rails, natomiast front-endowe, czyli komponenty dla Java Script to framework Angular, Vue.js oraz React.