Zadzwoń do nas
+48 530 088 176

JavaScript - Co to jest, do czego służy? I ile można na tym zarobić?

Nasze usługi Wróć do Know-How

Co to jest JavaScript? Definicja i historia.

Język JavaScript (często określany skrótem JS) to język skryptowy, język wysokiego poziomu (ang. high-level), JIT (ang. Just-In-Time Compilation), język jednowątkowy, zgodny ze standardem ECMAScript (Ecma International).

Twórcą języka JavaScript jest Brendan Eich - amerykański programista, który stworzył go w pierwszej wersji zaledwie w jeden tydzień, w 1995 roku podczas pracy w Netscape Corporation. Początkowym celem było dodanie prostego do nauczenia języka skryptowego do przeglądarki internetowej Netscape.

Na początku nie nosił on wcale nazwy JavaScript, a Mocha. W późniejszym czasie przemianowano go na LiveScript, a dopiero potem otrzymał on ostateczną, znaną nam wszystkim nazwę JavaScript. Nazwa miała nawiązywać do języka programowania Java - który w danym czasie zdobywał popularność. Skrypty JavaScript i aplety Java mogą się wzajemnie komunikować dzięki technologii LiveConnect. Należy pamiętać że JavaScript i Java to dwa różne języki.

Co to jest JavaScript? Definicja i historia. - Pixlab.pl
Do czego służy język JavaScript oraz gdzie jest wykorzystywany? - Pixlab.pl

Do czego służy język JavaScript oraz gdzie jest wykorzystywany?

Język JavaScript może być wykorzystywany zarówno po stronie serwera (np. poprzez NodeJS gdzie można pisać "pełnoprawne aplikacje") jak i użytkownika (w przeglądarce internetowej jako skrypt dodany do witryny). Do pisania kodu wystarczy tylko zwykły notatnik.

Na stronach WWW skryptowy język programowania jakim jest JavaScript jest wykorzystywany np. do obsługi zdarzeń, czy działania na DOM (Document Object Model) - w formie natywnej lub przy wykorzystaniu biblioteki np. jQuery. Warto wiedzieć, że JavaScript jest jedynym oprócz Webassembly językiem natywnie wspieranym przez przeglądarki internetowe (tzw. wbudowane narzędzia). Można powiedzieć, że HTML, CSS oraz JS tworzy podstawowy pakiet podczas pracy nad front end.

Przy tworzeniu stron WWW java script pomaga w takich aspektach jak:

 • dynamiczna walidacja formularzy (bez konieczności wysyłania i interpretacji po stronie serwera)
 • operacje na elementach DOM (dynamiczne zmiany elementów HTML i CSS)
 • warunki logiczne, obliczenia matematyczne
 • dynamiczne czytanie danych poprzez AJAX (AJAX = Asynchronous JavaScript And XML) czyli bez potrzeby czekania na przeładowanie strony ;))
  Oprócz wykorzystania java script po stronie klienta, wykorzystuje się go także do budowania aplikacji działających na serwerze (dzięki np. NodeJS). Nada się on zarówno do tworzenia prostych skryptów jak i w przypadku większych aplikacji. Zastosowanie JavaScript ogranicza się tak naprawdę w głównej mierze do wyobraźni samych programistów.

JavaScript – najpopularniejsze frameworki.

Podczas rozpoczęcia nauki programowania warto zapoznać się z najpopularniejszymi frameworkami/bibliotekami w celu optymalizacji swojej pracy (a przynajmniej należy wiedzieć, że takowe istnieją ;)). Wśród popularnych frameworków JavaScript z pewnością należy wymienić:

 1. React JS
 2. jQuery
 3. Express
 4. Angular
 5. Vue.js
JavaScript – najpopularniejsze frameworki. - Pixlab.pl
Czy warto nauczyć się JavaScript? Ile zarobimy jako programista? - Pixlab.pl

Czy warto nauczyć się JavaScript? Ile zarobimy jako programista?

Nie brakuje opinii, że język programowania jakim jest JavaScript jest stosunkowo prosty do nauczenia. Parafrazując można go określić jako "easy to learn (play) hard to master".

Czy zatem warto uczyć się JavaScript? Osobiście wychodzimy z założenia, że nauka dowolnego języka programowania, nieważne czy w kontekście zarobkowym czy hobbistycznym, przynosi wiele korzyści.

Nauka JavaScript czy każdego dowolnego programowania, to po prostu świetne ćwiczenia dla mózgu. Budujemy swoje doświadczenie w logicznym myśleniu oraz tworzeniu algorytmów, dzięki czemu jesteśmy później w stanie sprawniej rozwiązywać problemy.

Serwis No Fluff Jobs opublikował raport za rok 2021. Stanowisko JavaScript Developer posiadało mediane w wysokości 13-19 tys. zł w przypadku umowy B2B (netto na fakturze), oraz 12-17 tys. zł brutto w przypadku UoP (Umowy o Pracę).

Podział w zależności od stanowiska oraz doświadczenia wyglądał następująco:

 • Junior JavaScript Developer - od 3,5 tys. zł, przy średniej 5,3 tys. zł brutto
 • Mid JavaScript Developer - 8,2 tys. zł
 • Senior Java Developer - 14-16 tys. zł

Strony internetowe, a JavaScript - czy podczas pisania kodu, używamy języka asynchroniczności?

W zdecydowanej większości projektów realizowanych przez naszą firmę korzystamy z JavaScript. Stosujemy go zarówno w oparciu o popularne biblioteki/frameworki, jak i często realizujemy projekty w czystym JavaScript (pure javascript).

Przyszłość języka JavaScript maluje się w jasnych barwach stąd też na etapie prac programistycznych ustalamy z Klientem możliwości wykorzystania konkretnych rozwiązań. Wychodzimy z założenia, że nie zawsze należy wykorzystywać gotowy framework w myśl zasady "Do wróbla nie strzela się z armat". dlatego też każdorazowo analizujemy wszystkie zalety i wady danego rozwiązania i staramy się wybrać najbardziej optymalne opcje dla klienta.

Masz pytanie? Potrzebujesz wstępnej wyceny?

Nie bój się pytać. Jestem po to, aby Ci pomóc i doradzić najlepsze rozwiązanie.
newsletter

Bądźmy w kontakcie!

Masz pytanie lub chcesz porozmawiać o projekcie?
Pixlab Sp. z o.o.
ul. Kosynierów 120/A16, 84-230 Rumia

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.