Zadzwoń do nas
+48 530 088 176

Co to jest serwer? Do czego służą serwery internetowe?

Nasze usługi Wróć do Know-How

Planując założenie swojej strony internetowej, niezależnie czy to będzie strona wizytówkowa firmy, blog czy sklep online, na pewnym etapie będzie potrzebna domena oraz serwer. Domena to inaczej adres strony internetowej, który wykupuje się na specjalnych platformach. A co to jest serwer? To urządzenie o wysokich parametrach wydajnościowych, skonfigurowane i odpowiednio zabezpieczone, a także stale podłączone do prądu i Internetu. Dzięki serwerom użytkownicy Internetu mogą przeglądać witryny, robić zakupy czy korzystać z poczty przez całą dobę.

Co to jest serwer internetowy?

Co to jest serwer? Serwer to komputer, natomiast w odróżnieniu od zwykłego biurowego sprzętu wyróżnia go wykorzystanie dedykowanych podzespołów stworzonych z myślą o pracy właśnie jako serwer – czyli 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Urządzenie z odpowiednimi parametrami wydajnościowymi są gwarancją sprawnego i niezawodnego działania. Komputery pełniące funkcję komercyjnych serwerów są przez cały czas włączone oraz nieprzerwanie połączone z szybką siecią internetową. Dzięki temu użytkownicy mogą przeglądać twoją witrynę niezależnie od pory. Firmy zajmujące się udostępnianiem przestrzeni serwera, dbają również o zapewnienie jak najlepszych systemów bezpieczeństwa oraz zazwyczaj dbają o kopie zapasowe danych. Dotyczą one ewentualnej awarii urządzenia lub któregoś z podzespołów, chwilowej przerwy w dostawie prądu, ale w szczególności zabezpieczenia plików wgrywanych na serwery.

Wiedząc, co to jest serwer internetowy, można przejść do spełnianych przez niego funkcji. Serwer służy m.in. do:

  • opublikowania strony internetowej,
  • komunikacji mailowej, czyli wysyłania i odbierania wiadomości,
  • przechowywania oraz udostępniania innym wgranych plików lub baz danych.
Co to jest serwer internetowy? - Pixlab.pl
Serwer stacjonarny - Pixlab.pl

Serwer definicja i rodzaje

Definicja serwera w skrócie określa go jako komputer, fizyczne urządzenie z mocnym procesorem, pamięcią RAM oraz dyskami twardymi. Każdy komputer może być serwerem, warto jednak pamiętać, że udostępnione pliki powinny być zabezpieczone przed ewentualnym wyciekiem danych. Częstym rozwiązaniem w firmach jest stworzenie serwerowni opartej o własne serwery. Najlepiej, takie rozwiązanie połączyć ze specjalistyczną opieką administracyjną prowadzoną np. przez zaufane podmioty zewnętrzne.  Alternatywnie w organizacji może być zatrudniona osoba zajmująca się obszarem IT, która zadba o bezpieczeństwo plików oraz optymalny wybór i konfigurację urządzeń.

Serwer tower jest najprostszym typem serwera, przypominającym swoją budową jednostkę centralną komputera stacjonarnego. Największą jego zaletą jest niski stopień awaryjności, a nawet jeżeli coś nie działa poprawnie, to można bardzo szybko rozwiązać problem. Ponadto jest zbudowany w taki sposób, że może być umieszczony w dowolnym miejscu, nie trzeba przygotowywać dla niego specjalnego zaplecza serwerowego. Serwer tower to najlepsze rozwiązanie, jeżeli potrzebujesz prostego serwera dla małej ilości danych, sprawdzi się na przykład w młodych firmach.

Serwery rack zbudowane są w taki sposób, aby je umieszczać w specjalnych szafach serwerowych. W takich szafach umieszcza się zwykle wiele serwerów, a także można je z czasem stopniowo rozbudować. To rozwiązanie pozwala na większą elastyczność zarządzania serwerami, ponieważ w jednym miejscu mogą znajdować się urządzenia dedykowane obsłudze poczty, plikom sklepu internetowego czy bazom danych. Optymalna opcja dla większych firm, które potrzebują więcej przestrzeni do przechowywania danych.

Serwery kasetowe (blade) to najnowocześniejsze, najbardziej wydajne, a jednocześnie najdroższe rozwiązanie w obszarze budowy serwerów. Urządzenia oraz podzespoły umieszcza się w specjalnej obudowie, podobnie jak w przypadku serwerów typu rack. Serwery kasetowe polecane są do dużych baz danych, czyli zazwyczaj dla bardzo dużych firm.

Na końcowy koszt serwera w twojej firmie ma wpływ nie tylko typ serwera, ale również parametry podzespołów czy producent urządzeń. Zastanawiając się nad stworzeniem serwerowni we własnej firmie i kupienie odpowiedniej maszyny, warto rozważyć serwery najlepszych marek oferujących komputery, tj. Dell, HP czy Lenovo. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania w zakresie oszczędzania energii, cichej pracy czy optymalnego systemu chłodzenia.

Hosting a serwer

Hosting a serwer to zupełnie różne pojęcia, choć czasem błędnie bywają stosowane zamiennie. Z wcześniejszej części wiemy już czym jest serwer, zatem czym różni się od Hostingu? Hosting jest usługą, obejmującą podzielenie przestrzeni i zasobów serwera pomiędzy klientów. Stosuje się do tego celu odpowiednie oprogramowanie sprawiające, że użytkownicy mogą korzystać z wykupionej przestrzeni serwerowej dokładnie w takim zakresie, na jaki umówili się z usługodawcą.

Firmy profesjonalnie zajmujące się udostępnianiem przestrzeni serwera wielu użytkownikom, w ramach oferowanych usług hostingowych również administrują tymi serwerami. Stale monitorują ich działanie, by zapobiegać ewentualnym awariom lub szybko zareagować, gdy już jakaś wystąpi. Ważnym zadaniem w ramach administrowania jest optymalizowanie pracy serwera, czyli wszelkie działania mające na celu usprawnienie pracy urządzenia.

Więcej na temat usług hostingowych znajdziesz we wpisie: https://pixlab.pl/czym-jest-hosting-i-jakie-sa-jego-rodzaje 

Serwer typu Rack - Pixlab.pl
Serwer typu Blade - Pixlab.pl

Jak działa serwer zewnętrzny?

Decydując się na korzystanie z zewnętrznych serwerów firm profesjonalnie zajmujących się udostępnianiem przestrzeni na swoich dyskach w ramach hostingu, możemy zdecydować się na jedną z trzech ofert:

  • Serwer współdzielony – przestrzeń na jednym serwerze dzielona jest pomiędzy wielu użytkowników. Każdy z klientów, w ramach wykupionego pakietu, otrzymuje do wykorzystania konkretną ilość miejsca. Wszelkie kwestie konfiguracji urządzenia czy aktualizacji są po stronie firmy hostingowej, co sprawia, że usługa jest wygodna i prosta. Rozwiązanie polecane dla stron mających pełnić funkcję wizytówki albo bloga.

  • Serwer dedykowany daje możliwość całkowitego zarządzania całym serwerem jednemu klientowi, zarówno pod względem miejsca na dysku, jak i konfiguracji i ustawień komputera. To rozwiązanie niezawodne, bezpieczne, ale również najdroższe. Polecany dla wymagających, obszernych projektów np. rozbudowanych sklepów internetowych czy wymagających dużych ilości pamięci dyskowej serwisów bankowych.

  • Wirtualny serwer prywatny (VPS) łączy zalety serwera współdzielonego z dedykowanym. Mamy tu połączenie pełnego dostępu administracyjnego – zatem możemy dowolnie konfigurować i instalować odpowiednie oprogramowanie – tak jak na serwerze dedykowanym. Z drugiej strony opłaty są zdecydowanie niższe od opłat za serwery dedykowane – bardziej zbliżone do usług współdzielonych/hostingowych. Różnica polega na przyznaniu zasobów jakie otrzymujesz, jako klient. W praktyce nie korzystasz z fizycznego komputera, lecz wydzielonego wirtualnego zasobu na 'mocniejszej' maszynie, która jednocześnie utrzymuje wiele serwerów typu VPS. Dużą zaletą serwerów VPS jest ich elastyczność, zazwyczaj w bardzo łatwy sposób można zwiększać jej parametry 'wyklikując' je w dedykowanym panelu.

Masz pytanie? Potrzebujesz wstępnej wyceny?

Nie bój się pytać. Jestem po to, aby Ci pomóc i doradzić najlepsze rozwiązanie.
newsletter

Bądźmy w kontakcie!

Masz pytanie lub chcesz porozmawiać o projekcie?
Pixlab Sp. z o.o.
ul. Kosynierów 120/A16, 84-230 Rumia

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.