Korzystanie ze stron internetowych stało się codziennością praktycznie w każdym aspekcie życia - komunikowanie się, kupowanie, pracowanie czy prowadzenie firmy odbywa się coraz częściej właśnie przez Internet. Dlatego warto wiedzieć jak działa strona internetowa oraz z jakich elementów się składa, aby stworzyć niezawodnie działające i bezpieczne miejsce w sieci
Aby strona internetowa z całą swoją zawartością graficzną oraz treściami mogła być udostępniona internautom oraz działała poprawnie musi spełnić kilka technicznych warunków. Po pierwsze potrzebna będzie odpowiednia domena, czyli nazwa adresu strony internetowej, pod którym będzie widoczna w sieci. Domena jest unikalna, czyli jeden adres prowadzi dokładnie na podpiętą pod nią stronę. Domena składa się z nazwy (np. pixlab) i rozszerzenia (np. pl). Często adres strony internetowej podaje się potencjalnym klientom, aby zapoznali się z oferowanymi przez firmę usługami lub produktami. Wybranie odpowiedniej domeny ma znaczenie wizerunkowe i warto dobrze przemyśleć zarówno nazwę, jak i jej rozszerzenie. Przyjęło się, że strony polskich firm lub kierowane na rynek polski mają końcówkę „.pl”, natomiast te o zasięgu międzynarodowym, uniwersalne na całym świecie rozszerzenie „.com”.
Posiadając wizualną odsłonę strony, treści oraz domenę można udostępnić ją w Internecie. Pliki, z których składa się strona internetowa umieszcza się na serwerze. Serwer to podłączony do sieci internetowej komputer o wysokich parametrach technicznych z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem, który ma za zadanie zagwarantować szybkie, bezpieczne i niezawodne działanie strony internetowej.
Serwerami zarządzają firmy hostingowe. Hosting jest usługą pozwalającą na korzystanie z zasobów danego serwera. Głównym zadaniem hostingu jest udostępnienie miejsca na serwerze, ale także utrzymanie nieustannej widoczności strony i płynności jej działania. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu udostępnianemu przez dostawców usług hostingowych klienci mogą w dowolnym czasie zarządzać plikami i treściami na stronie, domenami czy kontami pocztowymi.
Wiedząc co to jest hosting i domena, czyli podstawowe elementy strony internetowej należy podjąć decyzję jaki hosting wybrać. Do wyboru mamy trzy rodzaje: hosting serwera współdzielonego, VPS oraz serwera dedykowanego.
Hosting współdzielony jest usługą polegającą na podzieleniu zasobów jednego serwera fizycznego na mniejsze części udostępniane pojedynczym klientom. Czyli jeden komputer o wysokich parametrach technicznych pełniący funkcję serwera obsługuje kilkanaście lub kilkadziesiąt pojedynczych pakietów hostingowych. Kupujesz określoną przestrzeń pamięci dyskowej, o konkretnych parametrach technicznych - w takich ramach możesz wykorzystać serwer, na którym udostępniona jest strona internetowa. To, czy ten rodzaj serwera będzie działał poprawnie zależy tak naprawdę od funkcjonalności i technologii wykorzystanych przez firmę hostingową. Jeśli usługodawca wprowadza limity wykorzystania serwera przez poszczególnych klientów, to wówczas każdy ze współdzielących serwer klientów wykorzystuje zasoby równomiernie, bez szkody dla pozostałych. Hosting współdzielony jest świetnym rozwiązaniem, kiedy potrzebny jest wyłącznie dostęp do serwera, bez konieczności dodatkowego konfigurowania urządzenia. Usługa jest bardzo prosta, wygodna i intuicyjna – świetnie sprawdzi się do obsługi firmowych stron pełniących funkcję wizytówki, czy prowadzonych blogów.
Kolejnym rodzajem hostingu jest VPS, czyli hosting wirtualnego serwera prywatnego. To rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a dedykowanym. W tym wypadku również otrzymuje się wydzielone zasoby procesora oraz pamięci dyskowej z jednego serwera. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed problemami w działaniu naszej strony, jeśli inna strona umieszczona na tym samym serwerze będzie go za bardzo obciążać. Warto zapoznać się z technologiami oraz rozwiązaniami w tym zakresie, oferowanymi przez firmy hostingowe. Drugą największą zaletą hostingu wirtualnego serwera prywatnego jest fakt, że otrzymana część sprzętu serwerowego ma odrębne oprogramowanie, które samodzielnie należy zainstalować, skonfigurować, a nawet zadbać o kopie zapasowe oraz regularne aktualizacje. To rozwiązanie polecane jest do obsługi większych projektów takich jak sklepy internetowe, serwisy i aplikacje.
Serwer dedykowany pozwala na dysponowanie w usłudze hostingu całym serwerem, czyli komputerem o określonych parametrach technicznych. Rozwiązanie to jest niezawodne, elastyczne i najbezpieczniejsze. Bycie jedynym użytkownikiem serwera charakteryzuje się pełną kontrolą nad urządzeniem – jego konfiguracją i sposobem zarządzania. Kolejną zaletą jest fakt, że dysponując hostingiem serwera dedykowanego nie naraża się projektu na obciążenia serwera wywołane przez innych użytkowników, jak w przypadku serwera współdzielonego. Hosting serwera dedykowanego to najlepsze rozwiązanie dla dużych i wymagających projektów np. rozbudowanych sklepów internetowych czy wymagających dużych ilości pamięci dyskowej.
Gdy już wiesz co to jest hosting oraz jakie są jego rodzaje, dobrze jest wiedzieć więcej na temat parametrów, jakimi charakteryzuje się serwer. Pomoże to porównać jakość oferowanych pakietów hostingowych oraz wybrać jeden, optymalny pod względem cech i ceny dla danego projektu.
Po pierwsze, najdroższa opcja niekoniecznie oznacza najlepszą dla projektu. Różne typy pakietów hostingowych związane są z szerokim wachlarzem cen. Tworząc prostą stronę internetową z blogiem lub wizytówką firmy nie jest konieczny, wymagający zainstalowania i skonfigurowania, hosting serwera dedykowanego. Z kolei wybranie serwera współdzielonego dla serwisu sklepowego obok kwestii bezpieczeństwa, może wiązać się z przeciążeniem serwera i spowolnionym działaniem całego serwisu.
Dla internautów korzystających z twojej strony internetowej bardzo ważna jest szybkość jej działania. Za płynność przechodzenia między podstronami odpowiada z jednej strony jakość połączenia serwera z Internetem, a z drugiej ilość i stopień wykorzystania pamięci dyskowej w ramach pakietu.
Kolejnym parametrem jest czas bezawaryjnego działania serwera określany jako uptime. Ten wyrażony w procentach wskaźnik określa, jak długo serwer przez problemy techniczne może być niedostępny. Najlepiej, aby jego wartość oscylowała w okolicach 99,9% (co przekłada się na około 9h niedostępności serwera rocznie - niedostępność jest wcześniej planowana i uzgadniana z Klientem w celu przeprowadzenia nocnych prac serwisowych).
W ramach pixlab.pl tworzymy wizytówkowe strony firmowe, sklepy internetowe, systemy dedykowane oraz wiele więcej. Będąc w branży kilkanaście lat wiemy, jak wybór odpowiedniego hostingu jest ważny w płynnym, szybkim i bezproblemowym działaniu stron internetowych. Możesz być pewny, że korzystając z usług programistycznych firmy pixlab.pl podpowiemy, który hosting będzie najlepiej współgrał ze stworzonym przez nas projektem.