Aby gotowa i oddana dla użytkowników aplikacja była uważana za oprogramowanie wysokiej jakości, konieczne jest odpowiednie monitorowanie jej procesów. Regularny monitoring aplikacji wpływa na bezpieczeństwo podczas jej używania oraz bezbłędne, płynne działanie. Monitorowanie aplikacji ma na celu wykrywanie błędów dotyczących m.in. wydajności lub funkcjonalności. Co to jest monitoring aplikacji i czy warto z niego korzystać? W jaki sposób monitorować oprogramowanie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Monitoring aplikacji internetowych polega na zbieraniu i analizowaniu danych dotyczących wydajności danej aplikacji. W ramach sprawdzania wydajności należy regularne monitorowanie serwerów, logów, a także poprawności i płynności działania aplikacji. Monitorowanie aplikacji jest kluczowe zwłaszcza w popularnych aplikacjach, które są bardziej narażone na ataki. Całodobowy monitoring połączony z wysyłaniem powiadomień o problemach lub lukach bezpieczeństwa ochroni dane użytkowników.
Regularny monitoring może być przeprowadzany poprzez dokładny wgląd do logów, choć dużo częściej korzysta się ze stworzonych specjalnie do tego celu narzędzi. Korzystanie z automatycznych narzędzi do monitorowania aplikacji pozwala na wykrywanie przeciążenia serwerów lub błędów dotyczących poszczególnych funkcjonalności w czasie rzeczywistym. Umożliwiają szybkie zdefiniowanie nieprawidłowości, a następnie automatycznie wysyłają powiadomienia o błędach. Alerty mogą być przekazywane w formie wiadomości tekstowej lub mailowej w czasie rzeczywistym, w którym powstał błąd. Korzystając z tej funkcji, bardzo ważne jest przemyślane ustawienie alertów, aby powiadomienia przychodziły tylko w przypadku niebezpiecznych błędów wydajności aplikacji, serwera lub baz danych. W przypadku zbyt dużej ilości alertów można łatwo przegapić najważniejsze informacje.
Zespół programistów pracujących nad aplikacją powinien testować poprawność jej działania również w przypadku dokonywania jakichkolwiek zmian w systemie aplikacji. Aplikacje mobilne lub internetowe, które są rozbudowywane lub aktualizowane, mogą generować nowe błędy np. dotyczące wydajności serwera.
Brak systemów automatycznego monitorowania aplikacji mobilnych sprawia, że to użytkownicy zgłaszają nieprawidłowości w działaniu oprogramowania. Zbyt późno zgłoszone błędy mogą mieć poważne konsekwencje dla aplikacji lub danych użytkowników. Zespół deweloperski może nie zatrzymać utraty baz danych. Aplikacja generująca błędy nie budzi zaufania, a co się z tym wiąże, użytkownicy mniej chętnie będą z niej korzystać. Odpowiadając na pytanie, czy warto monitorować aplikacje? Odpowiedź brzmi: warto!
Podstawową zaletą monitorowania aplikacji jest dostarczanie informacji o błędach aplikacji w krótkim czasie, a co za tym idzie możliwość szybkiej reakcji i naprawienia luk w systemie. Oprócz powiadomień w razie nagłych wypadków, narzędzia do monitorowania aplikacji zbierają dane przez cały czas, co w razie potrzeby pozwala na przeanalizowanie historycznych logów.
Dodatkowo monitorowanie aplikacji może okazać się sposobem na zebranie informacji o preferencjach i przyzwyczajeniach użytkowników. Regularna analiza umożliwi rozwijanie aplikacji zgodnie z realnymi potrzebami i oczekiwaniami użytkownika. Monitorowanie aplikacji wpływa pozytywnie nie tylko na wydajność aplikacji, ale również pomaga rozwijać twoją aplikację.