Surfując po Internecie, użytkownicy natrafiają na różnego rodzaju komunikaty błędów stron WWW. Najbardziej znanym jest błąd 404 (Page Not Found - Strona nie odnaleziona), który pojawia się za każdym razem gdy podany adres strony nie istnieje. Mamy oczywiście szereg innych kodów błędów, np. 400 Bad Request (Nieprawidłowe zapytanie), 401 Unauthorized (Nieautoryzowany dostęp), 403 Forbidden (Zabroniony) itd.
Natomiast poważne problemy z niedostępnością serwisu i samym serwerem zwiastuje zazwyczaj błąd 500 (Internal Server Error). Fakt, że jest to bardzo ogólny kod stanu http prowadzi do tego, że diagnoza jego wystąpienia potrafi być bardzo czasochłonna.
Co zatem może powodować "Wewnętrzny błąd serwera"? Jakie kroki należy podjąć kiedy się już pojawi? O tym w dalszej części wpisu.
Kod 500 należy do kodów błędu serwera HTTP i jest to ogólny kod stanu informujący, że wystąpił wewnętrzny problem podczas połączenia z serwerem. Z racji tego, że jak wcześniej wspomnieliśmy kod http jest 'ogólny', nie pozwala nam on szczegółowo określić przyczyny awarii. Zatem diagnoza gdzie problem leży może być czasochłonna dla programisty czy administratora serwera.
Kiedy zatem żaden inny kod HTTP (z grupy 500) nie jest odpowiedni pojawia nam się np. przykładowy komunikat "500 Internal Server Error", ale może to być także jeden z poniższych komunikatów:
HTTP 500 - czy biuro obsługi klienta mi pomoże? Co mogę zrobić we własnym zakresie?
Zanim sięgniemy po telefon, można na własną rękę przeprowadzić małe dochodzenie. Błędy http się zdarzają i zdarza się, że jesteśmy w stanie naprawić wewnętrzny błąd serwera samodzielnie, często to również po prostu przeciążenie serwera liczbą zapytań.
W zależności od poziomu swojej wiedzy można zweryfikować poniższe aspekty i być może pozwoli to nam samodzielnie wyeliminować błąd. Jeżeli nie, to przynajmniej przekazując sprawę dalej będziesz w stanie dostarczyć więcej informacji o awarii (500 internal server error).
Tak jak wspomnieliśmy na początku, jeżeli nie otrzymujemy konkretnego błędu z grupy 5xx to właśnie Http 500 zostanie nam przekazany. Jeżeli wyżej wymienione sposoby nie spowodowały, że komunikat o błędzie zniknął, warto sprawę przekazać profesjonalistom.
Z własnego doświadczenia wiemy, że powodów awarii może być wiele. Wiedząc jak ważne jest dla naszych klientów poprawne i stabilne działanie serwisów, które przekazują w nasza opiekę, staramy się w jak najszybszy sposób naprawiać tego typu awarie. Jednocześnie dbamy o to aby jak najrzadziej powtarzały się one w przyszłości.
Jeżeli masz problem ze swoim obecnym serwisem internetowym, a błąd 500 zbyt często Ci towarzyszy, skontaktuj się z nami - chętnie podejmiemy się pomocy w rozwiązaniu Twojego problemu.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.