1. Jakie oprogramowanie dla urzędów gmin tworzymy?
2. Oprogramowanie dla administracji publicznej zgodne z wymogami
3. Jak dostosować systemy dla urzędów do osób z niepełnosprawnościami?
Tworzymy oficjalne strony internetowe instytucji publicznych. Współpracujemy z miastami, gminami, powiatami, muzeami oraz jednostkami służb mundurowych. Dbamy, aby nasze oprogramowanie dla administracji publicznej było nowoczesne, intuicyjne oraz spełniało wszystkie wymagania formalne w tym WCAG 2.1. Strony internetowe świetnie spełniają funkcję reprezentacyjną danego urzędu oraz regionu. Bazujemy na sprawdzonych, bezpiecznych rozwiązaniach technologicznych. Oferujemy wsparcie w zakresie nowoczesnych technologii internetowych, hostingu oraz doradztwo w całym obszarze IT.
Jakie oprogramowanie dla urzędów gmin tworzymy?
Tworzymy nowoczesne strony internetowe instytucji publicznych, w tym urzędów gmin oraz miast. Dbamy, aby strona prezentowała się profesjonalnie, co wpływa na pozytywny wizerunek zarówno danego urzędu, jak i całej gminy. Obok lokalnych mieszkańców, na oficjalne strony urzędów zaglądają również potencjalni inwestorzy. Spójna i intuicyjna strona internetowa będzie świetną wizytówką i pokaże gminę jako postępową i innowacyjną.
Oficjalna strona urzędu powinna posiadać technologiczne funkcje ułatwiające poruszanie się po niej. Dlatego oprogramowanie dla urzędów gmin powinno posiadać wyszukiwarkę. Sprawnie oraz intuicyjnie działająca, pozwoli w krótkim czasie znaleźć aktualne informacje na wyszukiwany temat. Jednocześnie strona musi być na bieżąco aktualizowana, aby była atrakcyjna i wiarygodna dla odwiedzających. Nową funkcją, którą posiadają systemy dla urzędów, jest możliwość wyboru różnych wersji językowych – w tym tłumaczenie aktualności na język ukraiński. Taki zabieg podkreśla otwartość oraz wsparcie dla naszych sąsiadów w trudnym dla nich czasie.
Oprogramowanie dla administracji publicznej to obecnie coś więcej niż tylko strona internetowa. Poprzez nowoczesny, sprawnie działający portal, mieszkańcy będą mogli załatwić większość spraw online. Skróci to czas oczekiwania w kolejkach oraz ułatwi pracę urzędnikom. Panel administracyjny w tworzonym oprogramowaniu dla instytucji publicznych może być rozbudowany, a jednocześnie wygodny, łatwy w obsłudze i intuicyjny. W jednym miejscu można rozpatrywać wnioski, odpowiadać na wiadomości, a nawet dodawać lub aktualizować treści na stronie. Dopracowane i przemyślane systemy dla urzędów ułatwiają zarówno pracę urzędnikom, jak i załatwienie sprawy lub uzyskanie informacji petentom.
Oprogramowanie dla administracji publicznej zgodne z wymogami
Doświadczenie, które zdobyliśmy, tworząc strony internetowe dla instytucji publicznych pozwala nam spojrzeć szeroko na kolejne systemy dla urzędów. Realizując projekt, bierzemy pod uwagę wszelkie kwestie formalne, które są ustawowo wymagane podczas przekazywania informacji publicznych w postaci elektronicznej.
Jednym z takich wymogów jest prowadzenie sekcji BIP na oficjalnych stronach instytucji publicznych. Biuletyn Informacji Publicznej musi być prowadzony zgodnie z Ustawą z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej oraz zawierać zarówno aktualne, jak i archiwalne publiczne dane udostępnione na stronach urzędów. Jeżeli już taka sekcja była prowadzona w sposób zgodny z Ustawą, połączymy ją ze stworzoną przez nas, nową stroną internetową. Możemy również uruchomić sekcję BIP od podstaw.
Drugim ustawowym wymogiem dotyczącym powszechnego dostępu do informacji publicznych jest zgodność strony internetowej urzędów z wytycznymi WCAG. Polega na technologicznym dostosowaniu witryn w taki sposób, aby zamieszczane informacje były dostępne dla jak największej liczby osób. W wytycznych szczególny nacisk kładzie się na dostępność danych dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, ruchu, z niepełnosprawnością intelektualną czy zaburzeniami poznawczymi, ale także w trosce o seniorów, obcokrajowców czy osoby niewykształcone. W wytycznych zawarta jest informacja, że witryna ma zawierać odpowiednie funkcje, ale ważny jest też prosty sposób komunikowania treści udostępnianych na stronach publicznych.
Jak dostosować systemy dla urzędów do osób z niepełnosprawnościami?
Oprogramowanie dla urzędów gmin powinno być wygodne oraz intuicyjne w użytkowaniu, a co za tym idzie nowoczesne i regularnie aktualizowane. Odgórne wytyczne określają sposób komunikowania treści na stronach administracji publicznych. Według nich wszelkie informacje powinny być napisane prostym, wręcz potocznym językiem, aby mogły być zrozumiałe dla wszystkich odbiorców. Dodatkowym atutem będzie zwrócenie uwagi na dobór czytelnych czcionek oraz publikowanie przejrzystych artykułów z podziałem na nagłówki. Udostępniając na publicznych stronach filmy czy pliki audio, należy dodawać do nich napisy. Przemyślane, uporządkowane menu strony internetowej, ułatwi poruszanie się po kategoriach i szybkie znalezienie odpowiedzi na pytania.
Oprócz tego muszą być wprowadzone udogodnienia technologiczne pozwalające na równy dostęp do informacji publicznych praktycznie wszystkim. Konieczne będzie zaprogramowanie responsywnej strony internetowej, czyli takiej, która będzie dostosowana również dla użytkowników wyszukujących informacje na telefonach komórkowych. Strona internetowa administracji publicznej powinna być przygotowana w taki sposób, aby osoby z wadami wzroku mogły dostosować ją do swoich potrzeb, np. zmienić wielkość liter czy zastosować wysoki kontrast kolorystyczny. Oznacza to zgodność z wcag 2.1 (który jest niezbędny dla osób z niepełnosprawnościami i ich szczególnymi potrzebami) Mamy doświadczenie w tworzeniu stron administracji publicznej zgodnych z wymaganiami dostępności cyfrowej, bardzo chętnie udzielimy wsparcia w zakresie tworzenia zgodnej z wymaganiami strony internetowej dla instytucji publicznych.
Masz pytanie? Potrzebujesz wstępnej wyceny?
Nie bój się pytać. Jestem po to, aby Ci pomóc i doradzić najlepsze rozwiązanie.