Zadzwoń do nas
+48 530 088 176

Strony internetowe, sklepy www i inne projekty IT, a budowa domu.

Nasze usługi Wróć do Know-How

Projekt IT to dom dla Twoich przyszłych sukcesów. Dobrze by było, aby nie zawalił Ci się na głowę. Postępuj zgodnie z poniższymi punktami przygotowanymi we współpracy z deweloperami, a otrzymasz solidny system, sklep internetowy lub stronę internetową na lata.

Cześć, nazywam się Dominik Kaczmar i od ponad 10 lat prowadzę projekty IT, gromadząc i łącząc doświadczenia z różnych branż. Teraz przyszedł czas, aby podzielić się moją wiedzą oraz być może rozpocząć wspólnie nowy projekt utworzenia strony internetowej lub sklepu internetowego.

O ile w przypadku budowy domu, nie zaczynasz od wizyty w IKEA, o tyle w przypadku projektów IT (stron www czy e-commerce) ominięcie pierwszych - niezbędnych - etapów jest nagminną praktyką. Oczywiście wiem, że nie wynika ona ze złych intencji, tylko braku wiedzy - zwłaszcza przy pierwszym projekcie informatycznym u nowych klientów. Zacznijmy więc od początku.

 1. Początek tworzenia strony www.

  Gdy budujesz dom, najpierw zastanawiasz się jakie są Twoje potrzeby. Rozważasz metraż, ilość pięter oraz pokoi. Zastanawiasz się czy będziesz parkować na podjeździe, czy jednak chcesz mieć garaż - a jeżeli tak to czy ma on być połączony z budynkiem, czy ma zostać wybudowany obok. Zastanawiasz się z której strony mają być główne drzwi wejściowe oraz jak wielu gości będziesz w stanie przyjąć.
  Podobnie powinieneś podejść do tworzenia systemu CRM lub ERP, sklepu internetowego lub strony internetowej. Na wstępie odpowiedz sobie na pytania: Jakie są Twoje potrzeby? Ile klientów będzie korzystać z systemu, usługi lub strony? Jaka jest Twoja przewaga nad konkurencją? Czego oczekujesz? Jaki efekt chcesz uzyskać? Cele mogą być różne, np. zwiększenie ilości telefonów lub maili od klientów. Zwiększenie ilości zamówień lub zaoszczędzenie czasu planistom obsługującym tysiące zleceń transportowych. Gdy masz już określony cel i możesz zapisać go na początek w jednym zdaniu – oznacza to że wiesz czego potrzebujesz i możesz działać dalej.

 2. Jak wycenić stronę internetową?

  Wracamy na budowę. Wiesz czego potrzebujesz oraz masz wstępne wymagania. Spisujesz je opisując swój problem i pomysły jak chciałbyś go rozwiązać. Na tym etapie otrzymujesz od wykonawcy wstępny koszt inwestycji i sprawdzasz czy mieści się on w Twoim budżecie. Dokładnie tak jak w projektach stron, sklepów i systemów. Twój opis problemu trafi do zespołu, który wyceni czas i koszt realizacji strony, sklepu, systemu. Niektóre firmy programistyczne - np. nasza - udostępniają na swoich stronach kalkulatory projektów IT, które umożliwiają wyliczenie ile będzie kosztowało tworzenie stron internetowych. Pozwalają one przejrzeć dostępne możliwości oraz wstępnie zorientować się w koszcie realizacji. W opisie znajdziesz link do strony internetowej, poprzez który wycenisz swój projekt oraz łatwo się ze mną skontaktujesz. Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania, abyśmy mogli wspólnie poszukać najlepszych rozwiązań.

 3. Przygotowanie stron internetowych

  Wracając na budowę. Jeżeli koszt budowy jest dla Ciebie OK, zlecasz wykonanie projektu architektowi, który konsultuje go z Tobą na różnych etapach prac. Pamiętaj, aby mieć otwarty umysł na ewentualne propozycje od architekta. Może Ci się wydawać że chcąc przenocować 100 osób potrzebujesz 100 pokoi. Podczas gdy korzystając z doświadczenia specjalisty okaże się że potrzebujesz 20 pokoi 4 osobowych oraz 10 pokoi 2 osobowych. Dokładnie tak samo jest z projektantem stron i sklepów lub z architektem systemów IT. Pozwól aby doświadczeni specjaliści zaproponowali wygląd i grafikę strony internetowej na urządzeniach mobilnych, zobacz witrynę internetową na projekcie w wersji desktop. Jeżeli natomiast szukasz prostych rozwiązań, przejrzyj gotowe szablony stron internetowych. W sieci znajdziesz również nie jeden kreator stron internetowych. W taki sposób będziesz w stanie zapewnić swoimi klientom stronę przy minimalnym koszcie czasowym i finansowym. Jest to dobre rozwiązania dla osób początkujących.

 4. Tworzenie stron www - proces budowy

  Gdy wszystko jest już ustalone, a projekt budowy uzyskał Twoją akceptację zatrudniasz budowlańców, którzy tworzą fundamenty, ściany, dach. Jesteś z nimi w kontakcie i na bieżąco konsultujesz ewentualne zmiany i usprawnienia. W świecie IT za ten etap odpowiadają programiści oraz koderzy - a nad wszystkim czuwa kierownik budowy czyli Projekt Manager. Podstawowy proces tworzenia, proces kodowania oraz prace na kodzie źródłowym strony lub platformy e-commerce, będą przebiegały bez angażowania użytkowników, czy klientów.

 5. Wykończeniówka Twojej strony

  Gdy na budowie masz już stan surowy, wchodzą wykończeniowcy. Elektryk, gładźmen, monterzy od klimy i kafelkarz. W IT ten etap wiąże się z wszelkiego rodzaju automatyzacjami, uruchomieniem wysyłki formularzy, sprawdzeniem wydajności systemu oraz wprowadzeniem ostatnich poprawek. Sprawdzamy szybkość ładowania strony www, przeglądamy strony statyczne Twojej strony, aby wyświetlały się poprawnie na każdym urządzeniu.

 6. Rozwijaj stronę pod kątem seo oraz działań marketingowych

  No i mamy przed sobą finał budowy - z dumą umieszczasz numer domu na elewacji oraz informujesz wszystkich jak mogą do Ciebie trafić. W świecie systemów IT ten etap to wdrożenie pracowników, a w przypadku sklepów i stron internetowych jest to SEO oraz marketing. Szukasz więc odpowiedniej agencji marketingowej oraz śledzisz postępy strony w wynikach wyszukiwania Google. Pod kątem SEO pamiętaj, że strona internetowa, to nie tylko to co ładuje się do przeglądarki urządzeń mobilnych, ale również hosting, własna domena, operator płatności online. Teraz pozostaje dbać o odwiedzających - ale to już temat na inny odcinek.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się w jaki sposób dbać o odwiedzających Twoja stronę lub sklep - daj znać w komentarzu, abym przygotował odcinek poświęcony temu zagadnieniu.

Jeżeli interesuje Cię pozycjonowanie stron internetowych, tworzenie stron www z gotowych elementów lub rozbudowa o kolejne elementy, aby nadążyć za rozwojem firmy - skorzystaj z inspiracji w naszym portfolio lub odwiedź nasz blog. Korzystaj z naszej wiedzy, gdzie doświadczeni specjaliści podpowiedzą Ci co warto umieścić na stronie głównej, czy warto stworzyć własną stronę internetową oraz doradzą zakres niezbędnych integracji.

Zachęcam również do kliknięcia łapki w górę jeżeli film Ci się podobał oraz zostawienia subskrypcji, która przypomni Ci o kolejnym filmie na moim kanale, a mi pozwoli tworzyć coraz lepsze filmy i rozwijać kanał dostarczając Ci ciekawych treści.

Pamiętaj że zawsze możesz sięgnąć po telefon i skontaktować się ze mną bezpośrednio. Spora część naszego proces tworzenia oprogramowania odbywa się w kontakcie z klientami, aby powstałe produkty, były godne zaprezentowania przed swoimi klientami.

Dzięki i do zobaczenia.

Masz pytanie? Potrzebujesz wstępnej wyceny?

Nie bój się pytać. Jestem po to, aby Ci pomóc i doradzić najlepsze rozwiązanie.
newsletter

Bądźmy w kontakcie!

Masz pytanie lub chcesz porozmawiać o projekcie?
Pixlab Sp. z o.o.
ul. Kosynierów 120/A16, 84-230 Rumia

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.