Zadzwoń do nas
+48 530 088 176

Refaktoryzacja kodu - Co to jest? Co warto wiedzieć na ten temat?

Nasze usługi Wróć do Know-How

Podstawowe pytanie - Co to jest refaktoryzacja?

Refaktoryzacja, czy inaczej refaktoring istniejącego kodu polega na przebudowaniu przez programistów istniejącego kodu strony internetowej, aplikacji mobilnej lub programu. Głównym celem procesu refaktoryzacji jest podniesienie jakości kodu źródłowego. Co to oznacza w praktyce? Programiści weryfikują każdy fragment kodu i dążą do poprawy jego czytelności i przejrzystości, a także często (choć niekoniecznie) jego uproszczenia oraz skrócenia. Proces ten polega na czyszczeniu kodu bez dokonywania zmian w sposobie działania produktu IT. Chociaż refaktoryzacja kodu nie przynosi widocznych rezultatów, jak w przypadku wdrażania nowych rozwiązań lub funkcji, stanowi nieodłączny element programowania.

Co to jest refaktoryzacja? - Pixlab.pl
Dlaczego regularna refaktoryzacja jest tak ważna? - Pixlab.pl

Dlaczego regularna refaktoryzacja jest tak ważna?

Czyszczenie kodu jest ważnym elementem, którego nie można postrzegać w kategorii straty czasu programisty. Proces refaktoringu kodu jest czasochłonny, a jednocześnie faktycznie nie wpływa bezpośrednio na wzrost sprzedaży w sklepie internetowym oraz nie obejmuje wprowadzania nowych, widocznych w witrynie elementów. Za to rzetelnie przeprowadzony gwarantuje m.in. stabilność strony, znaczną poprawę w jej szybkości działania oraz krótszy czas pracy programisty przy wykonywanych zadaniach. To chyba by wystarczyło, aby przekonać o konieczności wykonywania refaktoryzacji, ale zalet jej przeprowadzenia jest zdecydowanie więcej.

Refaktoryzacja ułatwia rozwijanie i rozbudowywanie strony

Rozwijanie produktu IT, niezależnie czy to witryna internetowa, aplikacja czy wewnętrzy, firmowy system dedykowany usprawniający zarządzanie procesami, jest jednym z podstawowych prac deweloperskich. Koncentrując się jedynie na dodawaniu nowych funkcji, czyli ciągłym rozbudowywaniu kodu mogą pojawić się na przykład powtórzenia, nagromadzenia błędów czy pewna bariera uniemożliwiająca dalszy rozwój platformy. Regularna refaktoryzacja sprawia, że kod zyskuje na elastyczności w kontekście jego dalszej rozbudowy lub wprowadzania zmian. Wprowadzanie nowości w istniejący kod na nieczyszczonej stronie może powodować generowanie błędów, a co za tym idzie dłuższy czas pracy programistów nad stroną. Regularna refaktoryzacja jest więc koniecznością, aby produkt był nowoczesny i atrakcyjny pod względem technologicznym.

Wzrost bezpieczeństwa witryny po refaktoryzacji kodu

Refaktoryzacja kodu może być zlecona także po to, aby wyłapać wszelkie luki w zabezpieczeniach strony. Zlecenie refaktoringu wiąże się z unowocześnieniem i aktualizacją takiego kodu. Programiści w czasie wykonywania tego zadania będą w stanie wprowadzić nowe zabezpieczenia zgodne z ich najnowszą i najlepszą wiedzą technologiczną. Często dopiero w takim przypadku wykonywane są wszystkie konieczne aktualizacje. Refaktoring wpływa więc też na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na witrynie internetowej.

Zmniejszenie długu technologicznego

Refaktoring pozwala na zmniejszenie tzw. długu technologicznego. Wprowadzanie nowych funkcjonalności lub naprawianie bieżących problemów często polega na dopisywaniu kolejnych linijek kodu. Aby zyskać czas często pomija się wówczas sprawdzone techniki programowania czy konieczność przejrzenia kodu w całości. W pewnym momencie pojawia się chaos w kodzie powstającego oprogramowania, co niekorzystnie może wpływać na przykład na bezpieczeństwo systemu informatycznego. Programista zmagając się z czasową presją powstającego projektu, nie mając przestrzeni na aktualizację istniejącego kodu, zwiększa dług technologiczny.

Wyższe pozycjonowanie

W procesie refaktoryzacji kod jest unowocześniany i dopasowywany do obecnych trendów technologicznych, a dzięki temu lepiej oceniany przez roboty przeglądarek internetowych, wpływających na pozycjonowanie strony. Wyższa pozycja strony internetowej pozwoli dotrzeć na nią większej ilości internautów. Metody refaktoryzacji kodu są więc opłacalne z punktu widzenia biznesowego.

Refaktoryzacja wpływa na lepszą czytelność kodu

Głównym celem refaktoringu jest ogólna poprawa jakości kodu źródłowego. W praktyce oznacza to lepszą czytelność i przejrzystość architektury kodu systemu informatycznego. Dzięki temu programista, który będzie miał za zadanie stworzenie nowej funkcji lub naprawienie występującego błędu zrobi to znacznie szybciej. Czytelny kod ułatwi szybkie zapoznanie się z nim oraz wprowadzenie koniecznych poprawek lub nowych funkcjonalności.

Refaktoryzacja kodu wpływa na oszczędność kosztów

Czas to pieniądz, a chaotyczny kod to dłuższy czas pracy programisty. Developer musi poświecić czas najpierw na rozpracowanie kodu, później na dodawanie elementów lub naprawianie błędów. Czysty kod po refaktoryzacji jest zdecydowanie ułatwieniem w pracach deweloperskich niezależnie czy jest to wprowadzanie nowych funkcjonalności czy aktualizowanie oprogramowania.

Refaktoryzacja ułatwia rozwijanie i rozbudowywanie strony - Pixlab.pl
Kiedy zaktualizować napisany kod? - Pixlab.pl

Kiedy zaktualizować napisany kod?

Refaktoryzację kodu  dobrze jest przeprowadzać regularnie, zależnie od tego jak często dodajemy nowe funkcje lub zmieniamy treść kodu. Istnieją jednak krytyczne sytuacje, których wystąpienie oznacza, że refaktoring należy zlecić jak najszybciej. Poniżej przedstawiamy przykłady, kiedy refaktoryzacja jest konieczna.

Powtórzenia w kodzie

Podczas modyfikacji, czy też czyszczenia kodu usuwane są wszelkie powtórzenia, które zawiera projekt, wynikające z wieloletnich prac deweloperskich. Mogą być wynikiem dodawanych funkcji na przestrzeni dłuższego czasu lub praca nad projektem wielu różnych osób, które miały wykonać w projekcie konkretne zadanie na zlecenie. Właśnie powtarzający się kod często generuje trudne do wykrycia błędy. Refaktoryzacja pozytywnie wpłynie na ilość pojawiających się błędów.

Dodawanie w kodzie wielu komentarzy

Wprowadzanie nowych funkcjonalności w witrynie internetowej związane z rozbudową systemu, może w pewnym momencie wymagać dodawania komentarzy tekstowych. Choć taka praktyka sama w sobie jest w porządku, to jednak nawarstwienie notatek wymaga ich przeanalizowania. Próba zrozumienia tak skonstruowanej instrukcji może okazać się dość czasochłonna. Jeśli kod trzeba tłumaczyć mnożącymi się komentarzami, to zdecydowanie czas na jego optymalizację. Czas, aby system musiał ulec zmianie i aktualizacji.

Przestarzały kod

Technologie internetowe są jednymi z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Nieaktualizowany kod po prostu uniemożliwi dodanie pewnych funkcji. Zdarza się czasem, że program lub strona internetowa stworzona jest z nieużywanym kodem. Określa się go mianem martwego kodu, czyli dead code. Z łatwością można go usunąć w ramach metody refaktoringu.

Coraz wolniejsze działanie strony lub aplikacji mobilnej

Szybkie, bezproblemowe działanie strony jest kluczowe, aby klient nie zrezygnował z przebywania na naszej stronie internetowej i czuł się na niej bezpiecznie. Wolna strona może budzić wątpliwości właśnie w zakresie wszelkich kwestii bezpieczeństwa. Ponadto dzisiejsze społeczeństwo jest coraz bardziej zabiegane, ale też niecierpliwe. Długie oczekiwanie na załadowanie się strony nie jest więc przyjazne dla użytkowników.

Obniżenie jakości pracy deweloperów

Warto też pamiętać, że odwlekanie refaktoringu wpłynie na jakość pracy developerów. Praca z przestarzałym lub chaotycznym kodem będzie problematyczny, czasochłonny oraz często demotywujący dla osób z nim pracujących. Uzyskanie czystego kodu może okazać się kosztowne, ale w długim okresie jest to inwestycja warta swojej ceny.

Co zrobić, aby uniknąć refaktoryzacji?

  • Od początku projektu współpracuj z profesjonalną, rzetelną i sprawdzoną firmą programistyczną. Programiści odpowiedzialni za projekt od początku do końca będą dbać o jakość kodu, bo wpływa to na ich czas i komfort pracy. W ramach wszelkich prac programistycznych godna zaufania firma będzie na bieżąco przeprowadzała proces refaktoryzacji kodu. Przejrzystość architektury kodu może stanowić metodę polepszenia jakości pracy działu IT.

  • Planuj z wyprzedzeniem wszelkie prace programistyczne, aby firma deweloperska nie musiała wykonywać zadań w pośpiechu, gdzie nie będzie przestrzeni na optymalizację kodu. Choć branża technologiczna jest bardzo prężna, a czas odrywa tutaj ogromną rolę, warto od początku dbać o jakość.

  • Przed przystąpieniem do nowego projektu, którym może być system dedykowany, aplikacja, sklep online czy jakikolwiek inny produkt IT warto mieć konkretnie sprecyzowaną wizję tego, co ma docelowo powstać. Tutaj ważny jest zarówno wygląd i design, ale też funkcje i sposób działania. Minimalizowanie ilości zmian i poprawek to pierwszy krok do czystego, czytelnego kodu. Wszelkie zmiany, które będą musiały być zastosowane będą mogły być napisane w najbardziej optymalny sposób niezależnie od wybranej przez dewelopera metody.

Jeśli zauważysz konieczność przeprowadzenia refaktoryzacji – nie zwlekaj z decyzją i zadziałaj możliwie jak najszybciej. Odkładanie tego procesu w czasie może zwiększyć liczbę problemów, wydłużyć czas refaktoringu oraz jego ostateczny koszt.

Co zrobić, aby uniknąć refaktoryzacji? - Pixlab.pl

Masz pytanie? Potrzebujesz wstępnej wyceny?

Nie bój się pytać. Jestem po to, aby Ci pomóc i doradzić najlepsze rozwiązanie.
newsletter

Bądźmy w kontakcie!

Masz pytanie lub chcesz porozmawiać o projekcie?
Pixlab Sp. z o.o.
ul. Kosynierów 120/A16, 84-230 Rumia

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.