Protokoły internetowe, do których zaliczamy protokół http i https odpowiadają za prawidłowe przesyłanie danych między serwerem a przeglądarką internetową. W przypadku protokołu https dodatkową zaletą jest szyfrowanie danych za pomocą certyfikatu SSL. Dzięki temu protokół https jest najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem dla strony internetowej. Co to jest protokół http i https? Czym się różnią? Więcej informacji znajdziesz w artykule.
Protokół http pochodzi od angielskiego Hypertext Transfer Protocol. Zadaniem protokołu http jest umożliwienie przesyłania danych w sieci internetowej. Innymi słowy, odpowiada za prawidłową komunikację między serwerem, na którym znajduje się strona internetowa, a przeglądarką, z której korzysta użytkownik.
W protokole http nie są uwzględnione żadne zabezpieczenia poufnych danych, przez co osoby niepożądane mogą uzyskać do nich dostęp. Użytkownicy stron opartych jedynie na protokole http są częstym celem cyberprzestępców. Http był pierwszym dostępnym protokołem strony internetowej, natomiast obecnie uważany jest za przestarzały i niewystarczający w kontekście bezpieczeństwa w sieci. Do nowoczesnego szyfrowania danych używa się protokołu https.
Powyżej wyjaśniliśmy, czym jest http, więc teraz zajmijmy się podobnie brzmiącym protokołem https oraz różnicami między http a https.
Protokół https (skrót od angielskiego Hypertext Transfer Protocol Secure) to szyfrowana wersja protokołu http. Co to oznacza? W wersji https wrażliwe dane sesji przekształcane są w taki sposób, aby były bezużyteczne nawet w sytuacji przechwycenia. Protokół https sprawia, że witryna jest bezpieczniejsza.
Przekształcenie protokołu http na https polega na zainstalowaniu certyfikatu SSL, czyli Secure Socket Layer. To właśnie certyfikat SSL odpowiada za szyfrowanie przesyłanych danych.
Obecnie wszyscy na co dzień korzystamy z Internetu, co wpływa na tak duże znaczenie protokołu https. Każdy użytkownik może samodzielnie rozpoznać rodzaj protokołu występującego na aktualnie odwiedzanej stronie. Sprawdzenie, czy strona jest http czy https to najprostszy i najszybszy sposób na zweryfikowanie jej bezpieczeństwa.
Informacja o tym, czy dana strona posiada protokół http czy https zawarta jest w oknie przeglądarki. Oznaczenie protokołu https znajduje się na pasku przeglądarki, w miejscu wpisywania adresu strony internetowej. Po lewej stronie od adresu znajduje się kłódka. Zamknięta kłódka oznacza, że strona posiada protokół https, a więc jest bezpieczna. Symbolem niezabezpieczonej witryny jest otwarta kłódka. Dodatkowo można w tę kłódkę kliknąć, by uzyskać więcej informacji.
Pierwszą rzeczą, jaką użytkownicy powinni sprawdzać, wchodząc na stronę internetową to protokół https. To, czy strona jest http czy https jest najistotniejsze w kontekście robienia zakupów online z możliwością rejestracji użytkowników oraz płatności kartą kredytową, ale też w przypadku witryn finansowych (np. banków lub kantorów).
Zakładając swoją stroną internetową, od początku zadbaj o to, aby posiadała certyfikat SSL. Przede wszystkim witryna https budzi zaufanie użytkowników. Część przeglądarek internetowych wyświetla stronę z protokołem http jako niebezpieczną, a często nawet uniemożliwiają zapoznanie się z treściami.
Dodatkowym atutem posiadania strony internetowej z https jest pozycjonowanie stron w wynikach wyszukiwania Google. Wysoką pozycję strony internetowej w wyszukiwarce Google nie zagwarantuje nam jedynie posiadanie certyfikatu SSL, natomiast jest to jedna ze składowych algorytmu. Na pozycję strony w wynikach wyszukiwania w największym stopniu wpływają treści, które się na niej znajdują oraz ich dopasowanie do SEO.