Zarządzanie projektami informatycznymi ma na celu zorganizowanie pracy specjalistów z różnych obszarów IT. Projekty informatyczne to zarówno wizytówkowe, proste strony internetowe firm usługowych, platformy służące do sprzedaży online, jak i rozbudowane systemy dedykowane. Mogą się więc różnić rodzajem, skalą, złożonością, ale także oczekiwaniami klienta dotyczącymi zarówno współpracy, jak i efektu. Dlatego do każdego projektu najlepiej indywidualnie dobrać jeden z szerokiej gamy sposobów zarządzania projektami. Jak przebiega zarządzanie projektami IT? Jakie stosuje się metody zarządzania projektami? Odpowiedzi przedstawiamy w artykule.
Zarządzanie projektami IT ma na celu uporządkowanie oraz zorganizowanie całego, często długiego i skomplikowanego procesu tworzenia oprogramowania. Na początku projektu firma programistyczna określa wraz z klientem cel projektu, zakres prac oraz oczekiwania dotyczące efektu.
Jeszcze niedawno, niezależnie od wybranej metodyki zarządzania projektami, organizacją pracy nad projektem zajmował się zespół programistów, w którym każdy z członków był odpowiedzialny za inny obszar zadań. Wszyscy specjaliści pracujący nad projektem byli w takim samym stopniu odpowiedzialni za jego realizację, a dodatkowo bezpośrednio współpracowali z klientami. Bez zewnętrznego zarządzania projektami pojawił się problem niskiej wydajności oraz nieporozumień, a w konsekwencji wydłużał się czas trwania projektów.
Obecnie kierownik projektu odpowiada za zadania takie jak: kontakt z klientem, uporządkowanie procesu, ale też efektywne zarządzanie projektami. Prowadzenie projektu informatycznego wiąże się z przypisaniem konkretnego zespołu do jego realizacji, zarządzaniem zadaniami oraz egzekwowaniem efektów na każdym etapie prac. To również kierownik projektu decyduje w porozumieniu z klientem o wyborze konkretnej metodyki zarządzania projektami. Kierownicy projektów w ramach projektu określają sposób zarządzania projektem, ale pod ich okiem jest też planowanie, kontrola projektu czy zarządzanie zasobami ludzkimi.
Korzystanie z wybranej techniki zarządzania projektami to opieranie się na określonym zestawie zasad i narzędzi, których celem jest organizacja pracy podczas powstawania nowego oprogramowania. Ma pomóc zwiększyć produktywność zespołu oraz umożliwić oddanie produktu w określonym terminie.
Wyróżnia się dwie podstawowe metodyki zarządzania projektami - zwinne oraz kaskadowe.
Zwinne metodyki zarządzania projektami pokazują nowoczesne podejście do prowadzenia projektów. Opierają się na elastyczności, która umożliwia zarządzanie ryzykiem w trakcie powstawania produktu. Zmiany mogą być wprowadzane na różnych etapach realizacji projektu. Zwinne techniki zarządzania projektami to m.in.: Agile, Lean, Scrum oraz Kanban.
Metodyki kaskadowe odzwierciedlają tradycyjne podejście do zarządzania projektami. Podstawą realizacji projektu jest dokumentacja procesów stworzona we współpracy z klientem przed rozpoczęciem prac. Klasyczne metody zarządzania projektami koncentrują się na najważniejszych zadaniach, które muszą zostać wykonane w określonym czasie. Charakteryzują się małą elastycznością, a wprowadzanie zmian w trakcie realizacji projektu jest praktycznie niemożliwe. Wśród kaskadowych metod zarządzania projektami najczęściej wymienia się Waterfall i Prince2.
Dzięki zastosowaniu tego narzędzia cały zespół dokładnie wie, na jakim etapie realizacji jest dane zadanie i mogą monitorować przepływ pracy.
Tablicą Kanban w projekcie może być tablica magnetyczna z umieszczonymi kolorowymi karteczkami wędrującymi między tabelami. Swoje zadanie spełnią również tablice internetowe stworzone do zarządzania projektami, takie jak Jira czy Trello.
Tablica Kanban w projektach informatycznych podzielona jest najczęściej na cztery części:
Metodologia powinna być dobrana do specyfiki projektu oraz konkretnego klienta i jego potrzeb.
Metody zwinne sprawdzą się w realizacji innowacyjnych, eksperymentalnych projektów IT. Nowoczesne metody są również polecane wówczas, gdy projekt oparty jest o wizję klienta, który chce uczestniczyć we wszystkich etapach realizacji.
Tradycyjne metody zarządzania sprawdzą się w realizacji projektów dokładnie przemyślanych i opisanych w specyfikacji. Skrupulatnie opracowany projekt nie wymaga stałego udziału zleceniodawcy podczas prac programistów.