Zadzwoń do nas
+48 530 088 176

Kudos - Co to jest i za co przyznawać Kudosy w IT?

Co to jest Kudos? Czyli słów parę o tym jak rzeczownik niepoliczalny wkroczył do IT.

Właśnie dostałeś Kudos? To dobrze, czy źle? Pochodzenia słowa Kudos wywodzi się z języka greckiego, określa pochwałę określonego osiągnięcia. W XIX wieku Kudos stał się popularnym slangiem używanym na brytyjskich uniwersytetach.

Otrzymanie Kudosów wielu osobom kojarzy się z popularną aplikacją STRAVA. We wspomnianej apce użytkownicy dzielą się swoimi treningami np. przebytą trasą na rowerze, joggingiem i podobnie jak na facebooku otrzymują kciuka w górę, tak tutaj inni wspierają nas zostawiając Kudos.

Zatem, kiedy stajesz się adresatem Kudos to można to porównać do otrzymania pochwały. Czym różni się Kudos od łapki w górę, lajki czy kciuka w górę? Kudos koncentruje się na wyrażaniu uznania za wykonaną pracę (nie zawsze komercyjną), gdy inne oznaczenia niekoniecznie muszą być nacechowane tym znaczeniem. Parafrazując "każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem", tak tu:

"każdy kudos jest lajkiem, ale nie każdy lajk jest kudosem"

Przykłady Kudos:

 • Świetny trening, dobrze Ci poszło!
 • Dzięki za realizacje tego zadania!
 • Extra wykonana praca!
Co to jest Kudos? - Pixlab.pl
Kudos - zaangażowanie pracowników - Pixlab.pl

"To ja poproszę te Kudos" - zaangażowanie pracowników

Wiedząc czym jest Kudos, przejdźmy do tego jaki wpływ ma on na zaangażowanie pracowników oraz czy wpływa on na morale zespołu. Zacznijmy od tego, że nie chodzi nam o używanie słowa "Kudos" w sensie dosłownym. Wdrożenie tego rozwiązania w organizacji trzeba rozumieć poprzez wprowadzenia kultury pochwał i podziękowania w swoje struktury. Nie jest to jasno zdefiniowany zbiór zasad, to coś co powstało i rozwija się oddolnie.

Jeżeli zależy nam na wzroście zaangażowania pracowników możemy to zrobić oczywiście na dwa sposoby. Krótkotrwało (szczególnie jeżeli mówimy o zespołach kreatywnych) możemy użyć komunikacji negatywnej, czyli kolokwialnie mówiąc 'opieprzać' za zbyt słabe wyniki. Drugim sposobem, do którego przekonuje się coraz więcej zespołów (także w Polsce) stawia na odwrotną metodę, czyli kulturę pochwały, podziękowanie za dobrze wykonanie pracy - i tutaj przechodzimy do przykładów wdrożeń Kudos w organizacjach.

Kultura feedbacku to dobry początek

Zanim przejdziemy do przykładów jak możemy rozpocząć przygodę z Kudos, aby wyrażać swoje uznanie dla konkretnego pracownika w swoim zespole, wprowadźmy nawyk feedbacku. Ludzie szczególnie w polskich zespołach, często nie wypracowali sobie jeszcze kultury feedbacku. Wciąż zdarza się, że po realizacji jakiegoś zadania (osiągnięcia jakiegoś celu), pracownik nie otrzymuje żadnej informacji zwrotnej na temat swojej pracy - szczególnie kiedy zrealizował ją dobrze.

Dobrym i prostym rozwiązaniem jest, aby zespół oceniał zrealizowane przez innych członków zadania, tak aby wśród współpracowników stworzyła kultura wzajemnego weryfikowania - nie chodzi tu tylko o słowa zachwytu, ponieważ konstruktywna krytyka również jest bardzo pożądana, zwłaszcza kiedy jest oparta na argumentach.

Jeżeli jesteś liderem w zespole, zacznij od siebie, tak aby zespół poczuł moc feedbacku. Kiedy ktoś w Waszym zespole zrealizuje jakieś zadanie, skomentuj to i zachęć pozostałych do wyrażania swojej opinii. Może wydawać się to śmieszne, a z początku będziecie czuć się odrobine nieswojo, jednak jak tylko przejdziecie przez ten etap zaczniecie dostrzegać same korzyści.

 • Komentarz przełożonego jak i współpracowników ma znaczenie o ile jest konstruktywny - lider musi pełnić tutaj role moderatora dyskusji, tak aby kontrolować jej formę.
 • Pracownikom nie należy narzucać konkretnych wytycznych. Zachęcamy, ale nie zmuszamy ich do wypowiedzi. Można zastosować metodę używaną podczas szkoleń z pierwszej pomocy, czyli nie mówimy do całej grupy: 'Niech ktoś się wypowie', a zwracamy się do konkretnej osoby: 'Aneto, co myślisz o tej makiecie?'.
 • Staraj się, aby nie przyjęło to formy formalnej. Nie chcemy zniechęcić zespołu tworząc 'spotkania, które nie musiały się odbyć'. Podczas feedbacku nie zwołuj ludzi, a w miarę możliwości postaraj się, aby ktoś sam chciał podzielić się swoją opinią.
 • Słuchaj uważnie tego co kto mówi. Ważne abyś sam potrafił wyłuskać istotne informacje, które przekazują pracownicy.
  Jeżeli ktoś ma negatywny, krytyczny przekaz postaraj się, aby opowiedział dlaczego tak uważa.
 • Zwroty nacechowane negatywnie, typu "Nie podoba mi się, bo nie" - tylko zepsują relacje między członkami zespołu.
Kultura feedbacku to dobry początek - Pixlab.pl
Jak zaimplementować Kudos w Twoim zespole? - Pixlab.pl

Jak zaimplementować Kudos w Twoim zespole?

Sposoby implementacji są różne. Poniżej przedstawimy Tobie kilka przykładów na jakie zdecydowały się różnego rodzaju zespoły/firmy.

 1. Pudełko - często spotykanym rozwiązaniem jest postawienie pudełka, do którego każda osoba z zespołu może wrzucić swojego "Kudosa", najlepiej w formie kartki z adnotacją "dla kogo i za co". Można się podpisać lub zrobić to anonimowo. Od Was zależy, czy sprawdzacie stan "pudełka" codziennie czy np. raz na tydzień.

 2. System/Plugin - dużo firm z branży IT decyduje się na stworzenie własnego małego narzędzia online do przyznawania Kudosów lub wykorzystują w tym celu pluginy dostępne w wielu platformach (np. Jira, Slack)

 3. Na żywo - to dla bardziej otwartych zespołów, które nie boją się interakcji i dobrze się znają. Jeżeli w Twojej firmie macie codzienne spotkania lub tygodniowe podsumowania, wyznaczamy moment, w którym każdy może przyznać swoje uznanie - Kudosa komuś innemu. Tutaj oczywiście wypowiedzi nie są anonimowe ;)

Twórz własne, indywidualne odznaki, buduj morale zespołu

Jeżeli zabawa w kudosy zadomowiła się już w waszym zespole, można pomyśleć, aby pójść krok dalej. Często kolejnym etapem jest system odznak. Można skorzystać już ze stworzonych szablonów dostępnych online lub stworzyć swoje autorskie - szczególnie jeżeli mamy w swoich szeregach projektantów, którzy mogą potraktować tego typu zadanie jako coś 'świeżego' podczas realizacji kolejnych ticketów.

Odznaki możemy przyznawać np. za z góry ustalone cele. Można stwierdzić, że to po prostu bardziej rozbudowany system klasycznego 'pracownika miesiąca' jednak ze spersonalizowaniem na potrzeby własnego zespołu. Odznak może być zatem wiele np. za największa realizacja zadań, bycie pomocnym dla reszty zespołu, itp.

Odznakę możecie później przekształcić w motywacyjny system nagród. Za dużą ilość pochwał, dodatkowym elementem motywacji byłoby otrzymanie jakiejś rzeczy od firmy - np. bilety do kina czy słodkiej niespodzianka.

Twórz własne, indywidualne odznaki, buduj morale zespołu - Pixlab.pl
Na co uważać dając Kudosa? - Pixlab.pl

Na co uważać?

Doświadczenia wielu zespołów wskazują, że system pochwał poprawia jakość pracy i potrafi on zmotywować współpracownika do działania. Natomiast przy jego realizacji warto wiedzieć o kilku istotnych rzeczach:

 • Traktujmy to jako zabawę - jeżeli pójdziemy za daleko możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego, wywierając niezdrową presję na pracownikach.
 • Jeżeli jesteś liderem, wyjdź z propozycją, ale nie narzucaj jasnych reguł. Niech zespół sam wyjdzie z inicjatywą.

Dziękuję za przeczytanie całości, świetnie Wam poszło, oby tak dalej!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Kultura uznania w miejscu pracy jest jednym z kluczowych aspektów budowania morale zespołu i zachęcania do efektywnej pracy. System Kudos, którego korzenie sięgają daleko wstecz do języka greckiego, stał się jednym z popularniejszych środków wyrażania uznania w środowisku zawodowym. W tej transkrypcji przyglądamy się genezie słowa "Kudos", jakie wartości niesie ze sobą oraz jak można skutecznie zaimplementować taką kulturę w swoim miejscu pracy. Poniżej znajdą Państwo FAQ, które odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące tej kultury.

Co to jest Kudos?

rozwiń/zwiń

Kudos pochodzi z języka greckiego i oznacza pochwałę za określone osiągnięcie. Stało się to słowem używanym do wyrażenia uznania za dobrze wykonaną pracę.

Czym różni się Kudos od zwykłego "lajka"?

rozwiń/zwiń

Chociaż każdy kudos może być postrzegany jako lajk, nie każdy lajk wyraża autentyczne uznanie. Kudos koncentruje się na wyrażaniu uznania za konkretną pracę.

Jak wpływa kultura Kudos na zaangażowanie pracowników?

rozwiń/zwiń

Wprowadzenie kultury Kudos do organizacji pomaga w kształtowaniu kultury pochwał i podziękowań, co z kolei przekłada się na lepsze zaangażowanie pracowników.

Czy konieczne jest wprowadzenie oficjalnego systemu Kudos w organizacji?

rozwiń/zwiń

Nie. Istnieją różne metody wdrożenia Kudos, od nieformalnych, takich jak pudełko na pochwały, po bardziej zaawansowane systemy online.

Jak zacząć budować kulturę feedbacku w zespole?

rozwiń/zwiń

Kluczowym krokiem jest promowanie otwartej komunikacji w zespole. Zachęcanie do wyrażania opinii i konstruktywnej krytyki po zakończeniu zadań to świetny początek.

Czy mogę tworzyć własne odznaki jako rozszerzenie systemu Kudos?

rozwiń/zwiń

Tak, wiele zespołów tworzy indywidualne odznaki w celu dodatkowego motywowania pracowników i wyróżniania ich osiągnięć.

Na co należy uważać, wprowadzając kulturę Kudos?

rozwiń/zwiń

Ważne jest, aby traktować to jako zabawę i nie wywierać nadmiernej presji na pracownikach. Lider zespołu powinien zachęcać do korzystania z systemu, ale nie narzucać rygorystycznych zasad.