Zadzwoń do nas
+48 530 088 176

Kickoff meeting - Jak przeprowadzić spotkanie startowe projektu?

Nasze usługi Wróć do Know-How

Istnieje wiele metod zarządzania projektami, w których powstają aplikacje mobilne, systemy dedykowane, sklepy internetowe lub inne oprogramowanie. Firmy programistyczne pracując na co dzień z nowoczesną technologią chętnie wprowadzają je w kontaktach z klientem. Jedną z metod w zarządzaniu projektami jest kickoff meeting, czyli spotkanie startowe. W niniejszym artykule dowiesz się czym jest i jak przeprowadzić kick off meeting.

Co to jest kick off meeting?

Kickoff meeting jest metodą zarządzania projektami, najczęściej odnoszącymi się do branży informatycznej i programistycznej. Tworzenie nowego oprogramowania IT to zazwyczaj złożone, skomplikowane projekty, nad którymi pracują specjaliści IT z różnych dziedzin - m.in. programiści specjalizujący się w różnych językach programowania, koderzy, testerzy, graficy, specjaliści od UI/UX oraz często w projekcie konieczny jest wkład project managera lub product ownera. Takie projekty dodatkowo są czasochłonne - trwają od kilku do kilkunastu miesięcy. Jednocześnie branża programistyczna bardzo dynamicznie się zmienia, więc nie każdy klient może być na bieżąco z możliwościami technologicznymi czy rozwiązaniami, które są obecnie stosowane. To wszystko sprawia, że firmy programistyczne bardzo chętnie korzystają z wszelkich metod zarządzania projektami. Takie podejście pozwala na lepszą współpracę oraz wymianę informacji.

Kickoff meeting jest jedną z technik w zarządzaniu projektem, znaną także jako spotkanie inaugurujące lub startowe. To pierwsze spotkanie zespołu projektowego z klientem zlecającym wykonanie oprogramowania. Klient ma możliwość poznać cały zespół zaangażowany w zlecenie.

Podczas spotkania inauguracyjnego członkowie zespołu firmy programistycznej poznają założenia oraz cele projektu, a także wymagania i oczekiwania klienta. Osoby zaangażowane z software house'u będą mogły zadawać pytania oraz przedyskutować swoją rolę i zakres obowiązków. Dzięki temu każdy członek zespołu będzie znał zakres projektu, co zdecydowanie ułatwi im pracę.

Podczas ustalania daty spotkania kickoff meeting najlepiej zaproponować termin po podpisaniu umowy, ale przed przystąpieniem do prac. Czas trwania takiego spotkania zależy w dużej mierze od złożoności zaplanowanych prac, ale także kultury organizacyjnej firmy programistycznej oraz firmy zlecającej projekt. W jednym przypadku będzie to szybkie, konkretne spotkanie trwające nie dłużej niż godzinę, w innym 3-4 godzinna narada z poczęstunkiem.

Co to jest kick off meeting? - Pixlab.pl
Dlaczego warto przeprowadzić kickoff meeting? - Pixlab.pl

Dlaczego warto przeprowadzić kickoff meeting?

Spotkanie poświęcone omówieniu jednego, konkretnego projektu sprawi, że interesariusze poczują się wysłuchani, a jednocześnie programiści utwierdzą klienta w przekonaniu, że wybrał odpowiednią i rzetelną firmę. Możliwość porozmawiania i podzielenia się swoimi obawami z obu stron jest ważne w projekcie i wpłynie na wzajemne zrozumienie podczas wykonywania zadania.

Z drugiej strony brak takiego spotkania może powodować trudności podczas pracy na różnych jej etapach. Omówienie najważniejszych kwestii oraz czas na zadawanie pytań sprawi, że uniknie się nieścisłości w oczekiwaniach czy nawet wizji efektu końcowego.

Kick off meeting agenda spotkania inauguracyjnego

Spotkanie startowe powinien przeprowadzić project manager wyznaczony do tego projektu. Przed rozpoczęciem spotkania kickoff ważne jest ustalenie harmonogramu, który wyznaczy kierunek całego wydarzenia. Agenda umożliwi prowadzenie spotkania w spójny, harmonijny sposób, unikając niepotrzebnego chaosu. Dobrym pomysłem jest przesłanie agendy do osób obecnych na spotkaniu, aby mogły się odpowiednio przygotować. Sposób prowadzenia kick off meeting wpłynie na wizerunek firmy programistycznej, a dzięki trzymaniu się harmonogramu będzie postrzegana jako zorganizowana i poukładana.

Rozpoczęcie spotkania

Project manager powinien powitać wszystkich oraz rozpocząć przedstawienie członków zespołu projektowego. Następnie każdy z zespołu osobiście opowiada w czym się specjalizuje, oraz wstępnie opisuje zakres działań przydzielonych mu w projekcie w kontekście swoich umiejętności. Przedstawienie członków zespołu związanych z nowym projektem sprawi, że klient przedstawiając swój projekt będzie wiedział do kogo zwracać się z pytaniami w danym obszarze.

Przedstawienie projektu przez klienta

Klient zlecający projekt powinien mieć czas, aby osobiście omówić wizję produktu IT, który zamawia. To jest czas na przedstawienie celów i założeń projektu, ale też bardziej szczegółowych informacji takich jak kryteria sukcesu, docelowi odbiorcy oraz sposób działania oprogramowania. Bardzo ważne jest to, aby uczestnicy wiedzieli do kogo kierowany jest projekt - czy jest to system do wewnętrznego zarządzania firmą przez pracowników, a może aplikacja na telefon dla młodzieży. Określenie docelowych użytkowników jest kluczowe w kontekście powodzenia projektu. Podczas spotkania muszą zostać dokładnie opisane funkcjonalności systemu, aplikacji czy sklepu internetowego. Kiedy cały zespół słyszy z ust klienta o jego celach i oczekiwaniach, później wszyscy pracują w zgodzie z jego wizją. Dodatkowo taki zabieg pozytywnie wpływa na motywację zespołu.

Przedstawienie zakresu prac firmy programistycznej

Kolejny etap spotkania to prezentacja przygotowana przez firmę programistyczną. Należy tutaj przedstawić techniczny zakres projektu, czyli omówienie jakie zadania są do wykonania przez poszczególnych uczestników i jakie narzędzia będą do tego wykorzystane. Warto uwzględnić cały plan projektu i przedstawić ustalony harmonogram prac. Zespół projektowy powinien przygotować odpowiedzi na pytania związane z organizacją pracy oraz krokami działania.

W tym miejscu można opisać, w jaki sposób pracuje się w danym software house uwzględniając kanały komunikacji oraz sposób komunikowania się z klientem lub członków zespołu między sobą.

Czas na pytania

Podczas przedstawiania prezentacji mogą narodzić się pytania, obawy i nieścisłości ze strony uczestników spotkania. To doskonały moment na zadanie pytań oraz dyskutowanie na temat zaproponowanych rozwiązań. Każda z osób obecnych na spotkaniu może podzielić się swoimi uwagami, sugestiami czy opiniami. Rozwianie wszelkich wątpliwości oraz rozwiązanie problemów, które specjaliści widzą z własnego doświadczenia już na tym etapie, pozwoli wyeliminować ewentualne przeszkody w przyszłości.

Podsumowanie i zakończenie spotkania

Gdy nie ma więcej pytań od uczestników, project manager podsumowuje całe spotkanie oraz ustalenia w zakresie kolejnych kroków realizacji projektu. Jeżeli projekt równolegle prowadzi się zgodnie z metodą zarządzania Agile (o czym więcej przeczytasz tutaj), to należy od razu wyznaczyć termin kolejnego spotkania. Warto wysłać podsumowanie w formie tekstowej, w zbiorczej wiadomości e-mail, w której będą załączeni wszyscy uczestnicy spotkania. Pozwoli to wrócić do ustaleń na każdym etapie projektu.

Kick off meeting agenda spotkania inauguracyjnego - Pixlab.pl
Cele spotkania kick off projektu - Pixlab.pl

Cele spotkania kick off projektu

Organizując pierwsze spotkanie członków zespołu na początku projektu i planując jego przebieg, należy zadbać, aby zostały spełnione cele wszystkich uczestników.

Cele klienta:

  • określenie celu projektu
  • dokładne przedstawienia wizji produktu z kluczowymi wymaganiami
  • poznanie członków zespołu projektowego oraz obszarów, za które są odpowiedzialni
  • uzyskanie odpowiedzi na swoje obawy i wątpliwości


Cele zespołu IT:

  • zapoznanie się z projektem
  • zrozumienie celu i wizji projektu
  • ustalenie zadań
  • udzielanie jednoznacznej odpowiedzi klientowi na pytania dotyczące kwestii technologicznych
  • wypowiadanie się w temacie swoich wątpliwości

Masz pytanie? Potrzebujesz wstępnej wyceny?

Nie bój się pytać. Jestem po to, aby Ci pomóc i doradzić najlepsze rozwiązanie.
newsletter

Bądźmy w kontakcie!

Masz pytanie lub chcesz porozmawiać o projekcie?
Pixlab Sp. z o.o.
ul. Kosynierów 120/A16, 84-230 Rumia

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.