Flutter od Google - Co to jest i dlaczego warto z niego korzystać?
Spis treści:
1. Flutter - co to jest?
2. Dlaczego Flutter przyspiesza tworzenie aplikacji? Podejście - from a single codebase - ku aplikacjom natywnym.
3. Przewaga Flutter nad innymi frameworkami podczas tworzenia aplikacji mobilnych.
4. Tworzenie aplikacji mobilnych - jak tworzyć aplikacje za pomocą Flutter?
5. Dlaczego warto tworzyć aplikacje za pomocą Fluttera?
Flutter - co to jest?
Flutter to framework (open source) stworzony przez firmę Google do tworzenia natywnych, wieloplatformowych aplikacji mobilnych (zarówno na system operacyjnym Android jak i Apple iOS) wykorzystujący język Dart.
Pierwsze informacje o Flutter sięgają roku 2015 kiedy to został on zapowiedziany podczas konferencji Dart Developer Summit. Od tego czasu zyskuje na swojej popularności ("W 2020 roku Flutter był drugim najczęściej wybieranym zestawem narzędzi do tworzenia aplikacji mobilnych" źródło: *https://pl.wikipedia.org/wiki/Flutter)
Dlaczego Flutter przyspiesza tworzenie aplikacji? Podejście - from a single codebase - ku aplikacjom natywnym.
Flutter sprawia, że tworzenie aplikacji mobilnych staje się zdecydowanie prostsze i szybsze. Główną przyczyną tego jest kompilacja docelowej aplikacji z jednego kodu źródłowego (tzw. 'from a single codebase'). Co to oznacza w praktyce? Pracując nad aplikacją mobilną, zespół programistów zazwyczaj tworzy niezależne kody źródłowe na każdy z systemów operacyjnych (np. Android, iOS).
Framework Flutter pozwala zdecydowanie uprościć ten proces. Piszemy tylko jeden kod źródłowy, który następnie jesteśmy w stanie skompilować do aplikacji natywnych. A to przekłada się na szereg znaczących dla projektu aspektów, m.in.:
przyspiesza realizacje projektu - skracamy czas pracy, nie musząc tworzyć kilku wersji aplikacji na różne platformy
generuje oszczędności - zdecydowanie zmniejszamy budżet projektu
niższy próg wejścia - język Dart jest łatwy do nauki
upraszcza późniejsze wsparcie - utrzymanie projektu w przyszłości jest łatwiejsze ponieważ dbamy tylko o jeden główny kod aplikacji
Przewaga Flutter nad innymi frameworkami podczas tworzenia aplikacji mobilnych.
Wbrew pozorom Flutter nie jest nowym i rewolucyjnym pomysłem. Na rynku już wcześniej pojawiły się podobne rozwiązania bazujące na tej samej idei, w myśl "Jeden Kod by Wszystkimi Rządzić". Już w 2009 r. swój debiut miał framework Apache Cordova (PhoneGap). Warto też wspomnieć chociaż o Ionic Framwork.
Flutter skupił się jednak na wydajności poprzez nacisk na kompilacje do wersji natywnych. W odróżnieniu od innych rozwiązań, które bardzo często stosują podejście hybrydowe. Czyli pozwalają deweloperom tworzyć aplikację w oparciu np. o połączenie technologii html+css+js, a następnie wyświetlają efekt prac w ramce typu WebView w skompilowanej aplikacji. Tego typu podejście z pewnością pozwala na szybkie wdrożenie osób specjalizujących się w technologiach webowych do realizacji aplikacji mobilnych. Natomiast wypada gorzej w przypadku wydajności.
Warto też wspomnieć, że tworząc aplikacje możemy korzystać z opcji 'hot reload', która w sposób dynamiczny pozwala nam obserwować zmiany w kodzie. Do tego mamy dobrą dokumentację, dużą społeczność oraz szereg widgetów.
Fakt, że framework Flutter jest Open Source i do tego tworzony jest przez Google to zdecydowanie także dodatkowy atut, który odegrał z pewnością kluczową role w zdobyciu tak dużej popularności wśród użytkowników.
Tworzenie aplikacji mobilnych - jak tworzyć aplikacje za pomocą Flutter?
Po pierwsze, warto odwiedzić oficjalny serwis Flutter zwracając szczególną uwagę na sekcje z dokumentacją (https://docs.flutter.dev/). Znajdziemy tam zawsze aktualną instrukcje, jak rozpocząć swoją przygodę z Flutter.
W zależności od systemu operacyjnego na którym chcemy pracować należy pobrać odpowiednie SDK (Software development kit – zestaw narzędzi dla programistów). Aktualnie do dyspozycji mamy rozwiązania dla Windows, macOS, Linux, a także Chrome OS.
Zostały też przygotowane odpowiednie pluginy dla najpopularniejszych edytorów, takich jak: VS Code, Android Studio, IntelliJ, czy Emacs.
Jeżeli instalacje 'miejsca pracy' mamy już za sobą, to pozostaje nam już tylko wciągnąć się w wir projektowania aplikacji. W Internecie znajdziemy bardzo dużo kursów, dokumentacji jak i samych przykładów.
Dlaczego warto tworzyć aplikacje za pomocą Fluttera?
Flutter aktualnie staje się najbardziej popularnym frameworkiem do tworzenia multiplatformowych aplikacji (*według badania z 2021 r., 42% programistów oprogramowania mobilnego korzysta właśnie z Flutter).
Tworzenie zatem aplikacji w tym języku z pewnością ułatwi ich przyszłościowy rozwój, ponieważ grono specjalistów wciąż rośnie.
Jeśli sam nie planujesz realizować aplikacji w flutter ale szukasz firmy do realizacji Twoich projektów z zakresu mobile app, napisz do Nas. Chętnie pomożemy w doborze odpowiedniej technologii, przedstawimy ich wady oraz zalety.
Masz pytanie? Potrzebujesz wstępnej wyceny?
Nie bój się pytać. Jestem po to, aby Ci pomóc i doradzić najlepsze rozwiązanie.