W celu szybszego tworzenia produktów IT jak najlepszej jakości wprowadza się metodyki DevOps. Wpływa to na większe zadowolenie klientów oraz bardziej zorganizowaną i wydajną pracę działów technicznych odpowiadających za proces wytwarzania oprogramowania. Zastanawiasz się, co to jest DevOps? Czym zajmuje się DevOps engineer oraz na jakie zarobki może liczyć? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Pojęcie DevOps powstało z połączenia dwóch angielskich słów: development and operations. Development (Dev) to dział pracujący nad wytwarzaniem oprogramowania, czyli zespół techniczny obejmujący programistów oraz developerów. Operations (Ops) to również dział techniczny w branży IT, natomiast odpowiada za administrację oraz zarządzanie systemami i infrastrukturą informatyczną. Głównym założeniem metodyki DevOps jest skupienie się wszystkich specjalistów pracujących nad projektem na wspólnej, zespołowej pracy.
Metodyka DevOps odpowiada za wytwarzanie oprogramowania, bazując na komunikacji oraz współpracy całego zespołu rozwijającego oprogramowanie. Podejście DevOps umożliwia szerokie, całościowe spojrzenie na projekt z różnych punktów widzenia. Wpływa to na unikanie konfliktów między grupami developerów, co ma przełożenie w zwiększeniu produktywności i jakości finalnego produktu.
Metodyka DevOps pomaga w płynnym przechodzeniu między zadaniami na każdym etapie tworzenia produktu IT: zaczynając od planowania, przez programowanie i testowanie, aż do dostarczania i wdrażania finalnego oprogramowania.
Na etapie planowania należy spisać wymagania i oczekiwania klienta względem tworzonego oprogramowania. Członkowie zespołu technicznego opisują funkcje i inne wytyczne w dokumentacji technicznej. DevOps engineer, czyli osoba czuwająca nad przestrzeganiem zasad metodyki DevOps, odpowiada na tym etapie za przygotowywanie środowisk pracy oraz zdefiniowanie głównych zadań.
Kolejnym krokiem jest przystąpienie do prac nad projektem. Podczas programowania ważna jest współpraca całego zespołu w taki sposób, aby jak najszybciej stworzyć gotowy do testowania produkt IT. Metodyki DevOps to tworzenie infrastruktury IT w oparciu o zwinne zarządzanie projektami, o których szerzej przeczytasz w tym artykule: https://pixlab.pl/najlepsze-metody-zarzadzania-projektami-informatycznymi-it. Przy użyciu narzędzi nowoczesnego zarządzania projektami IT, możliwa jest automatyzacja procesów powstawania oprogramowania.
Etap wdrażania oprogramowania to czas dostarczenia gotowego produktu do klienta. Software house, czyli firma programistyczna, zazwyczaj umożliwia rozszerzenie swojej pracy o utrzymanie oprogramowania, czyli etap konfiguracji aplikacji oraz zarządzanie systemami i elementami infrastruktury. Dzięki temu możliwe jest zachowanie praktyki DevOps w zakresie szerokiej opieki nad projektem.
Często dodatkowym elementem współpracy między klientem i firmą programistyczną jest rozwijanie oprogramowania, automatyzacja oraz monitoring aplikacji. Rozwój oprogramowania polega na jego ulepszaniu oraz dodawaniu kolejnych funkcjonalności. Automatyzacja wpływa na płynność działania oraz maksymalne wykorzystywanie potencjału aplikacji. Monitoring gwarantuje poprawne działanie programów oraz wychwytywanie w krótkim czasie ewentualnych błędów.
Kto to DevOps? DevOps engineer to osoba zajmująca się wdrożeniem w firmie programistycznej metodyki DevOps. Czym się zajmuje DevOps engineer? Inżynier DevOps ma za zadanie połączyć dwa działy techniczne - programistyczny oraz administracyjny - pracujące podczas wytwarzania oprogramowania. DevOps odpowiada za usprawnienie komunikacji działów programistycznych z operacyjnymi.
DevOps engineer to osoba pracująca w branży IT przy tworzeniu infrastruktury informatycznej, oprogramowania lub aplikacji. Wiesz już, kim jest DevOps engineer, więc teraz przyjrzyjmy się, jakie umiejętności powinien posiadać.
DevOps engineer to zawód wymagający posiadanie konkretnych kwalifikacji. Wykształcenie, choć nie zawsze jest wymagane, to często może okazać się czynnikiem, który przemówi za danym kandydatem na to stanowisko. Jakie to wykształcenie? Najlepiej ukończona szkoła wyższa na kierunku informatycznym lub innym kierunku technicznym. Dodatkowym atutem może okazać się znajomość języka angielskiego.
Inżynier DevOps łączy cele różnych działów technicznych, dlatego dobry DevOps powinien orientować się w wielu przestrzeniach oraz pojawiających się w nich wyzwaniach. Jakie są konkretne umiejętności? Programowanie, znajomość działania systemów operacyjnych czy testowanie oprogramowania.
Tylko osoba z dużą wiedzą z zakresu IT zdoła poprowadzić trudne projekty tworzenia oprogramowania, dlatego DevOps engineerem powinien być ktoś z doświadczeniem w branży. Nie bez znaczenia jest także znajomość technologii, a nawet programowania. Na stanowisku devops engineer konieczna jest znajomość i rozumienie procesu tworzenia oprogramowania. Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą pracy, warto przejrzeć aktualne oferty pracy na to stanowisko. Zapoznanie się ze szczegółowymi potrzebami pracodawców ułatwi ci wybór kursów doszkalających oraz zdefiniowanie umiejętności, na które trzeba będzie poświęcić czas. Ścieżka kariery DevOps w każdej firmie będzie się różniła. Niezmienne na tym stanowisku jest konieczność ciągłego poszerzania swoich umiejętności, podążanie za rozwojem technologii oraz śledzeniem trendów w IT.
W pracy DevOps bardzo istotne są również umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność czy budowanie relacji. Umiejętność pracy z ludźmi umożliwia osiągnięcie sukcesu, sprawne i produktywne działanie na etapie programowania oraz finalnie dobrze działający produkt, odpowiadający wymaganiom klienta. Dodatkowymi atutami będą umiejętności analityczne oraz logicznego myślenia. Ułatwi to komunikację z developerami znajdującymi się w zespole projektowym.
Gdy już wiesz, kim jest DevOps oraz jakie umiejętności i kompetencje musi posiadać, najwyższy czas na odpowiedzenie na pytanie: ile zarabia DevOps?
DevOps engineer to stanowisko wymagające specjalistycznej wiedzy z zakresu IT, dlatego przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na bardzo dobre wynagrodzenie za swoją pracę. Zarobki zależą od doświadczenia na stanowisku oraz rodzaju umowy, na który zdecydują się strony. Doświadczenie DevOps pokazuje stopień stanowiska: od juniora, przez mid, do seniora. Junior jest osobą nową, często przebranżawiającą się, z niewielkim doświadczeniem. Z kolei senior odzwierciedla bardzo doświadczonego specjalistę. Jeżeli mowa o rodzaju umowy, to w branży IT najpopularniejszymi formami zatrudnienia jest własna działalność (umowa B2B i rozliczenie na podstawie wystawionej faktury) lub umowa o pracę. Poniżej znajdują się stawki na stanowisku devops engineer, pochodzące z kalkulatora zarobków w IT Nofluffjobs ze stycznia 2023 r.
Korzystanie z nowoczesnej metodyki DevOps pokazuje, że firma świadczy usługi programistyczne na najwyższym, światowym poziomie. DevOps umożliwia optymalną współpracę działów technicznych nad oprogramowaniem lub nowymi aplikacjami. Klienci mają gwarancję, że produkty powstające w duchu DevOps są najwyższej jakości zaprogramowane według najnowszych standardów oraz skrupulatnie przetestowane.