Zadzwoń do nas
+48 530 088 176

Jak założyć bloga? - Najlepszy sposób w 2023 roku

Nasze usługi Wróć do Know-How

O założeniu własnego bloga myśli wiele osób - niektórzy chcą dzielić się pasją, inni planują prowadzić blog firmowy. Częstą blokadą jest brak wiedzy jak założyć bloga lub obawa o koszt zlecenia takiego projektu firmie programistycznej. Dobra wiadomość jest taka, że własny blog można założyć samodzielnie, bez posiadania żadnej wiedzy programistycznej. Zastanawiasz się jak założyć bloga? W niniejszym artykule opiszemy najlepszy sposób.

Od czego zacząć tworzenie bloga?

Blog to strona internetowa, którą może założyć praktycznie każdy. Autor umieszcza swoje teksty o dowolnej tematyce, a czytelnicy mogą komentować artykuły lub zadawać do nich pytania. Najpopularniejsze blogi zarabiają na współpracach z firmami lub twórcy zakładają własne sklepy internetowe z produktami fizycznymi, lub cyfrowymi (np. kursy).

Od czego zacząć założenie bloga? Planując stworzenie swojego miejsca w sieci najlepiej od początku określić tematykę oraz cel prowadzenia własnego bloga. Czytelnicy lubią niszowe blogi, czyli takie, w których autor koncentruje się na jednym, jasno sprecyzowanym obszarze. Oznacza to, że w przypadku prowadzenia bloga kulinarnego powinieneś publikować posty lub teksty z przepisami, wskazówkami kulinarnymi czy nawet technologicznymi nowinkami w branży sprzętów kuchennych. Unikaj dodawania na bloga kulinarnego opisów swoich ostatnich podróży.

Określenie celu prowadzenia bloga pozwoli pracować nad treściami, nawet gdy motywacja już opadnie. Tworzenie treści jest czasochłonnym i często żmudnym procesem, a na stałych czytelników lub pierwsze korzyści finansowe trzeba poczekać czasem nawet ponad rok regularnej pracy od założenia bloga.

Od czego zacząć tworzenie bloga - Pixlab.pl
Jak założyć bloga - Pixlab.pl

Jak założyć bloga?

Blog to strona internetowa, którą może założyć każdy, kto zna się na podstawowej obsłudze komputera. Zakładanie bloga nie wymaga specjalistycznej wiedzy programistycznej. Zastanawiasz się jak założyć bloga? Istnieje kilka możliwości tworzenia blogów.

Najprostszą opcją jest założenie bloga opartego na darmowej platformie blogowej, np. Blogger. Nie jest to jednak najlepszy sposób, ponieważ wiąże się z wieloma ograniczeniami, m.in. w zakresie zarabiania na reklamach czy możliwości podpięcia własnej domeny.

Drugą możliwością jest założenie bloga na platformie wordpress. Korzystanie z platformy jest darmowe, natomiast wymaga wykupienia domeny i miejsca na serwerze. To najlepszy sposób na stworzenie bloga, ponieważ niskim kosztem można mieć profesjonalnie wyglądającą stronę.

Trzecią opcją dającą najwięcej możliwości i elastyczności w zakresie budowania strony internetowej jest współpraca z firmą programistyczną lub freelancerem. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje założenie bloga? Zlecenie stworzenia strony firmie programistycznej wiąże się z wyższymi kosztami niż dwie poprzednie propozycje, a ostateczny koszt zależy od złożoności projektu, a także od doświadczenia osób zajmujących się tworzeniem stron www.

Gdzie założyć bloga?

Jak pokazaliśmy powyżej, jest wiele sposobów na stworzenie własnego miejsca w sieci. Więc gdzie założyć bloga? Zdecydowanie rekomendujemy samodzielne stworzenie własnego bloga na platformie Wordpress. Polecany przez nas sposób na stworzenie bloga opiera się na trzech podstawowych krokach.

 1. Rejestracja własnej domeny
  Proces zakładania bloga powinna rozpocząć rejestracja domeny. Domena to unikatowy adres twojego bloga, który po wpisaniu w przeglądarkę będzie odsyłał bezpośrednio do twojego bloga. Najlepiej, aby domena zawierała nazwę bloga lub prowadzonej firmy. Warto dokładnie przemyśleć nazwę bloga oraz domeny, ponieważ będą one ważnym elementem wizerunku marki. Nazwę należy ułożyć w taki sposób, aby kojarzyła się z tematyką bloga, a jedocześnie pozytywnie wpływała na odczucia klientów oraz budowała zaufanie.

 2. Wykupienie hostingu
  Aby założyć bloga, potrzebne jest również miejsce, w którym będzie przechowywana baza danych twojego bloga. Służą do tego serwery, a miejsce na nich wykupuje się poprzez usługę hostingową. Istnieje szeroki wybór hostingów, jednak na początku tworzenia bloga w zupełności wystarczy serwer współdzielony. Więcej na temat hostingu przeczytasz w artykule: https://pixlab.pl/czym-jest-hosting-i-jakie-sa-jego-rodzaje.

 3. Zainstalowanie platformy wordpress
  Po połączeniu domeny z serwerem należy zainstalować wordpressa. To darmowa platforma umożliwiająca stworzenie strony internetowej oraz zarządzanie treścią swojego bloga. Logując się do panelu administracyjnego wordpressa twojej witryny, możesz wybrać szablon bloga. Wybór motywów jest bardzo szeroki. Znajdziesz tutaj zarówno opcje darmowe, jak i płatne. Poświęcając trochę czasu, znajdziesz taki, który będzie pasował do twojego bloga.

  W ramach twojej strony internetowej postawionej na wordpress możesz instalować wtyczki. Dzięki nim założysz bloga rozbudowanego, profesjonalnego i wzbudzającego zaufanie. Warto sprawdzić popularne i dobrze oceniane wtyczki antyspamowe, wpływające na szybki czas ładowania bloga, podpowiedzi SEO czy umożliwiające utworzenie formularzy kontaktowych.
Gdzie założyć bloga - Pixlab.pl
Jak prowadzić bloga - Pixlab.pl

Jak prowadzić bloga?

Gdy wiesz już jak zrobić bloga od strony technicznej, to czas na zdobycie wiedzy jak prowadzić bloga w praktyce. Pora na napisanie i udostępnienie pierwszych tekstów zgodnych z tematyką twojego bloga. Do każdego artykułu możliwe jest dodawanie galerii zdjęć, filmów czy grafik. Takie elementy sprawią, że artykuły będą bardziej atrakcyjne i zachęcą więcej osób do przeczytania.

Blogi powstają w wyniku różnych pomysłów na własną stronę internetową. Niektórzy chcą się dzielić swoją pasją, tworząc, np. blogi kulinarne, podróżnicze, modowe. Inna grupa osób postanawia prowadzić swój blog osobisty w formie pamiętnika. Z kolei firmy prowadzą blogi, aby dzielić się swoją wiedzą z branży oraz opisywać usługi lub produkty, które oferują.

 • Blog osobisty
  Blog osobisty polega na tworzenia bloga na podstawie wydarzeń z własnego życia. Pełni często funkcję pamiętnika. Właściciel bloga piszący do swoich czytelników na tematy osobiste rzadziej jest wybierany do współprac komercyjnych przez firmy niż niszowe blogi dotyczące konkretnej branży.

 • Blog firmowy
  Obecnie profesjonalnego bloga firmowego prowadzi większość przedsiębiorstw. Dzięki niemu mogą docierać do swoich klientów, by odpowiadać na ich wątpliwości i pytania związane z oferowanymi usługami oraz dzielić się specjalistyczną wiedzą. Pozwala to na pokazanie się w oczach klienta jako ekspert w swojej branży. Sekcja z tekstami wpływa również na pozycjonowanie bloga, czyli to jak wysoko strona znajduje się w wynikach wyszukiwania.

 • Blog tematyczny
  Warto założyć bloga opartego na swojej pasji, zwłaszcza kiedy planujesz zarabiać na blogu. Prowadzenie bloga pozwala zebrać więcej informacji na dany temat, a nawet pokazać się w roli eksperta w danej dziedzinie. Firmy chętnie odzywają się do autorów, aby ocenili ich produkty lub napisali artykuł sponsorowany. Posiadanie swojej strony internetowej ułatwi też otwarcie sklepu internetowego. Posiadając stałych czytelników, masz już potencjalnych klientów na oferowane produkty, co pozwoli szybciej zarabiać na blogu.

Jak rozwijać swojego bloga?

Gdy już wiesz jak założyć bloga, a dodatkowo na twojej stronie internetowej znajdują się już pierwsze artykuły czas na rozwijanie witryny. Co warto zrobić w kolejnych krokach?

 • Dodać certyfikat SSL
  Technicznie certyfikat SSL zmienia adres strony internetowej z http na https. W praktyce sprawia, że przeglądanie stron internetowych jest bezpieczniejsze dla użytkowników. Certyfikat SSL szyfruje dane przesyłane między użytkownikiem zaglądającym na twoją stronę a serwerem.

 • Narzędzia analityczne
  Analizowanie ruchu na stronie, zarówno pod kątem jego pochodzenia, jak i długości trwania sesji użytkowników umożliwi Google Analitycs. Dzięki zainstalowaniu tego darmowego narzędzia poznasz swoich czytelników, dzięki czemu publikowane treści będą mogły być lepiej dopasowane do odbiorców. Więcej przydatnych narzędzi analitycznej znajdziesz w artykule: https://pixlab.pl/podstawowe-narzedzia-analityczne-przydatne-na-twojej-stronie-internetowej

 • Promowanie oraz pozycjonowanie
  Kluczowe jest odpowiedzenie sobie na pytanie: jak zainteresowane osoby mogą znaleźć twojego bloga? Znajomym możesz podać bezpośredni adres do swojego bloga, jeśli jednak chcesz założyć bloga dla większej ilości osób, musisz pokazać swojego bloga w wyszukiwarce oraz mediach społecznościowych.

  Aby pojawić się w wyszukiwarce Google, należy zainstalować narzędzie Google Search Console. Narzędzie zaindeksuje twoją stronę, a następnie w wyniku działań pozycjonujących twoja strona będzie pokazywana coraz wyżej w wynikach wyszukiwania. Własny blog oprócz dobrych jakościowo treści wymaga regularności ich dodawania i posługiwania się odpowiednio dobranymi słowami kluczowymi.

Warto zainteresować się również technikami promocji bloga w mediach społecznościowych. To ogromny potencjał promocji stron internetowych, który przyspieszy rozwój twojego bloga.

Jak rozwijać swojego bloga - Pixlab.pl

Masz pytanie? Potrzebujesz wstępnej wyceny?

Nie bój się pytać. Jestem po to, aby Ci pomóc i doradzić najlepsze rozwiązanie.
newsletter

Bądźmy w kontakcie!

Masz pytanie lub chcesz porozmawiać o projekcie?
Pixlab Sp. z o.o.
ul. Kosynierów 120/A16, 84-230 Rumia

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.